Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty za oszustwa i znęcanie się nad zwierzętami

Data publikacji 19.03.2019

Zabrzańscy policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zakończyli sprawę oszustwa przy sprzedaży szczeniąt. 46-letnia kobieta w internecie oferowała psy, które były chore i po kilku dniach padały. Za popełnione przestępstwa grozi jej kara do 8 lat więzienia.

Zabrzańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli sprawę oszustwa dotyczącego sprzedaży szczeniąt w Internecie przez 46-letnią kobietę. Przestępczy proceder odbywał się na jednym z portali aukcyjnych, gdzie podejrzana oferowała do sprzedaży rasowe psy pomimo, że były to mieszańce. Twierdziła, że do sprzedaży ma m.in. jamniki i chihuahua w cenie od 400 do 600 zł. Zgodnie z ofertą, nabywca zobowiązany był do osobistego odbioru w jednym ze śląskich miast. Jednak kiedy miało dojść do transakcji, miejsce odbioru psa zawsze było w Zabrzu, gdyż kobieta twierdziła, że dopiero co się przeprowadziła. Niestety, po kilku dniach okazywało się, że sprzedawane szczeniaki były za młode, zarobaczone i chore. Nie posiadały podstawowych szczepień. Niestety, po kilku dniach od zakupu, zwierzęta padały. W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli jednego szczeniaka, który trafi pod opiekę weterynarzy i przeżył. 46-letnia kobieta usłyszała trzy zarzuty oszustwa, a także znęcania się nad zwierzętami. To już kolejne zarzuty wobec podejrzanej. Zabrzański sąd za wcześniej popełnione 3 przestępstwa skazał kobietę na rok i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Teraz grozi jej kara do 8 lat więzienia.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt:

  • Art. 10a.

1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.

  • Art. 10b.

1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

  • Art. 37.

1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w art. 9, art. 10a ust. 1-3, (...) podlega karze aresztu albo grzywny.
2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, można orzec przepadek narzędzi
lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia.
4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt."

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony