Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymanie w sprawie półmilionowego wyłudzenia metodą "na policjanta"

Data publikacji 21.03.2019

Dolnośląscy policjanci namierzyli kolejną osobę podejrzaną w sprawie wyłudzenia od jednej z kobiet ponad pół miliona złotych metodą "na policjanta". Do chwili obecnej funkcjonariusze komendy wojewódzkiej wspólnie z policjantami z Bolesławca zatrzymali już łącznie 5 osób. Przypomnijmy - cała sprawa wzięła swój początek od jednego połączenia telefonicznego, w trakcie którego rozmówca podający się za policjanta wprowadził pokrzywdzoną w błąd przekonując ją, że środki zgromadzone na jej koncie są zagrożone. Dzięki temu sprawcom udało się uzyskać informacje, które pozwoliły im wyprowadzić pieniądze z konta pokrzywdzonej. Teraz za czyn, o który są podejrzani grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego wrocławskiej komendy wojewódzkiej oraz funkcjonariuszami z Bolesławca zatrzymali kolejną, 5-tą już osobę podejrzaną w sprawie wyłudzenia sporej kwoty pieniędzy od jednej z mieszkanek województwa dolnośląskiego.

Przypomnijmy - zatrzymane osoby podejrzane są o oszustwo metodą "na policjanta", w wyniku którego pokrzywdzona utraciła środki płatnicze w kwocie ponad pół miliona złotych. Cała historia zaczęła się od połączenia telefonicznego, jakie otrzymała kobieta, w trakcie którego rozmówca podawał się za policjanta. Poinformował ją, że ktoś włamał się na jej konto i potrzebuje kody autoryzacyjne, aby nie doszło do przestępstwa. Pokrzywdzona będąc przekonaną o jego prawdomówności i czując presję czasu, przekazała wszystkie informacje niezbędne sprawcom do wyprowadzenia z jej konta środków pieniężnych.

Obecnie policjanci nadal wyjaśniają okoliczności związane z procederem, jakim zajmowali się podejrzani. Wobec ostatniej z podejrzanych osób, zatrzymanych w tej sprawie sąd zastosował już tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta i prosi o przekazanie danych dotyczących naszego konta, bądź wspomina o przekazaniu pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności, ani nie przelewajmy ich na żadne wskazane konto. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za funkcjonariusza – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. O każdej próbie oszustwa informujmy Policję.

(KWP we Wrocławiu/kr)

Powrót na górę strony