Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katyń... Ocalić od zapomnienia

Data publikacji 04.04.2019

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających zamordowanego przez sowieckie NKWD w 1940 r. aspiranta policji Józefa Mordala. Przedsięwzięcie zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

Zbrodnia Katyńska – tym mianem historycy określają dokonany w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD akt ludobójstwa, przeprowadzony na polskich jeńcach wojennych – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych służb II Rzeczpospolitej. 5 marca 1940 roku Józef Stalin – przywódca ZSRR podpisał rozkaz rozstrzelenia 21 tys. jeńców wojennych, w tym 8 tys. żołnierzy i 6 tys. policjantów. Zamordowani zostali strzałem w głowę i spoczęli w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Jednym z nich był właśnie Józef Mordal, aspirant Polskiej Policji Państwowej. Urodzony 23 pażdziernika 1912 r. Do Policji przyjęty 8 kwietnia 1936 r. Po siedmiu miesiącach ukończył Normalną Szkołę Fachową dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Swoją służbę pełnił w Komendzie Powiatowej w Tarnopolu. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku został aresztowany przez NKWD, bo był policjantem. Uwieziony w Ostaszkowie w obozie dla polskich jeńców wojennych. Po rozkazie Stalina o wydaniu wyroku na polskich oficerów i policjantów 5 marca 1940 roku rozpoczęły się egzekucje uwięzionych. Więźniów z Ostaszkowa transportowano do Tweru i tam mordowano strzałem w tył głowy.

 • archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
  archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
 • archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
  archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala

Józef Mordal pośmiertnie został awansowany na stopień aspiranta. Ojciec poszukiwał syna przez Czerwony Krzyż bezskutecznie. Rodzina o losach aspiranta dowiedziała się po około sześćdziesięciu latach z list katyńskich. 

W uroczystości upamiętniającej ofiary represji sowieckiego reżimu, uczestniczyła rodzina aspiranta Józefa Mordala, m.in. potomek rodziny kom. Michał Podgórski, na co dzień pracujący w Wydziale Kryminalnym Komendy Głównej Policji.

Film Fragment występu "Katyń...Ocalić od zapomnienia"

Opis filmu: Fragment występu "Katyń...Ocalić od zapomnienia"

Pobierz plik Fragment występu "Katyń...Ocalić od zapomnienia" (format mp4 - rozmiar 19.87 MB)

 • Dzieci występujące na scenie podczas spektaklu "Katyń...Ocalić od zapomnienia"
  Spektakl "Katyń...Ocalić od zapomnienia"
 • Dzieci występujące na scenie podczas spektaklu "Katyń...Ocalić od zapomnienia"
  Spektakl "Katyń...Ocalić od zapomnienia"
 • Dzieci występujące na scenie podczas spektaklu "Katyń...Ocalić od zapomnienia"
  Spektakl "Katyń...Ocalić od zapomnienia"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie uczcili ofiarę życia aspiranta Józefa Mordala sadząc 29 kwietnia 2010 r. Dąb Pamięci, na stałe wpisując imię i nazwisko policjanta w historię swojej szkoły.  Młodzież zaprezentowała też niezwykłe artystyczne i wzruszające przedsięwzięcie, montaż słowno – muzyczny "Katyń...Ocalić od zapomnienia".  Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom.

(mk/tm)

Powrót na górę strony