Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udana akcja gliwickich śledczych: zatrzymano „wnuczka” i „policjanta”

Data publikacji 05.04.2019

Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie dwaj mężczyźni, 36 i 33-latek, zatrzymani przez gliwickich policjantów. Są oni podejrzani o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Kryminalni z gliwickiej komendy miejskiej rozpracowywali oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wnuczka” i „na policjanta”, wyłudzili od starszych osób w sumie ok. 250 tys. zł. Śledczy pracowali nad sprawą od początku marca br. W toku czynności ustalili, że na terenie Gliwic doszło do czterech skutecznych oszustw, w których brali udział zatrzymani mężczyźni. Teraz podejrzani przebywają za kratami. Poszukiwani są pozostali członkowie grupy.

Przestępcy za każdym razem działali podobnie. Dzwonili do ofiar pod numery telefonów stacjonarnych. Jedna z osób podawała się za kogoś bliskiego, członka rodziny, który właśnie spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, by wykupić się z kłopotów. Kolejny rozmówca podawał się za policjanta, aby historię uwiarygodnić.

Od jednej z seniorek udało się w ten sposób wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz kilkaset euro. W innym przypadku mieszkaniec Gliwic stracił, prócz gotówki polskiej i euro, cenną złotą biżuterię. Pozostałe dwie ofiary, kobiety, przekazały złodziejom po kilkadziesiąt i kilkanaście tysięcy złotych.

Zatrzymani do sprawy dwaj mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury. W środę, 3 kwietnia gliwicki sąd wydał decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu. "Wnuczek” i „policjant” najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi im 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Bądźmy ostrożni i pamiętajmy:

- policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, więc nie działajmy pochopnie, pod wpływem emocji i pod presją czasu;

- policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie akcjach;

- rozmówca podający się za policjanta proponuje potwierdzenie swojej autentyczności poprzez wykonanie telefonu pod numer 112: zanim zadzwonisz, sprawdź dokładnie, czy na pewno rozłączona została poprzednia rozmowa;

- po rozmowie trzeba koniecznie zadzwonić do kogoś bliskiego, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;

- jeśli nie ma możliwości kontaktu z najbliższymi, niezwłocznie należy powiadomić policję, dzwoniąc pod bezpłatny numer 112 lub 997.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, by odebrali nam lub naszym bliskim oszczędności całego życia!

Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca osoba nie jest członkiem rodziny, bliskim lub prawdziwym funkcjonariuszem, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI!

(KWP w Katowicach / kp)

 

  • policjanci z zatrzymanym
  • policjanci z zatrzymanym
  • policjanci z zatrzymanym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.31 MB)

Powrót na górę strony