Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za przewóz nielegalnych odpadów i ich porzucenie

Data publikacji 09.04.2019

Zabrzańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przewozili odpady i porzucali je na terenie Zabrza. Zostali oni osadzeni w policyjnym areszcie. Podejrzani przyznali się do winy. Na czas trwającego postępowania prokurator objął ich policyjnym dozorem.

Zabrzańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą działania w sprawie porzuconych na terenie miasta odpadów z tworzyw sztucznych, a także ciekłych odpadów, przechowywanych w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach. W sprawę zaangażowani zostali również policjanci z zabrzańskiej drogówki, którzy prowadzili nasilone kontrole pojazdów ciężarowych. Wskazano typy pojazdów, które były „w zainteresowaniu” śledczych zwalczających przestępczość przeciwko środowisku. Kiedy naczelnik z zabrzańskiej drogówki wracał po służbie do domu, zauważył na terenie Bytomia podobną ciężarówkę. Jadąc za samochodem, policjant poinformował o tym dyżurnego bytomskiej komendy, prosząc o wsparcie miejscowych mundurowych. Pojazd został zatrzymany. W trakcie kontroli okazało się, że dwóch mężczyzn w wieku 30 i 35 lat przewoziło 3 zbiorniki nielegalnych ciekłych odpadów, które miały zostać porzucone. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie, a samochód zabezpieczono. W trakcie prowadzonych czynności, w garażu należącym do żony jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli kolejnych 6 mauzerów z ciekłymi odpadami. Ponadto okazało się, że mężczyźni kilka dni wcześniej, na terenie zabrzańskich dzielnic Makoszowy i Zaborze, porzucili zagraniczne odpady z tworzyw sztucznych. W obecności funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przeprowadzono oględziny. Podejrzanym przedstawiono zarzuty składowania i transportu odpadów wbrew przepisom. Na czas trwającego postępowania zostali oni objęci policyjnym dozorem.

Tylko w ostatnim czasie na terenie Śląska, dzięki zaangażowaniu policjantów zwalczających przestępczość przeciwko środowisku, udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in.: nieczynnych żwirowisk i kopalni odkrywkowych oraz składowania odpadów niebezpiecznych w opuszczonych halach magazynowych i pustostanach. Zabrzańscy policjanci również włączyli się do walki z tym przestępczym procederem.

Cyklicznie prowadzą oni działania, podczas których kontrolują m.in. ciężarówki pod kątem przewożenia nimi nielegalnych odpadów. Czyste środowisko, to nie tylko sprawa priorytetowa dla policjantów, ale również dla mieszkańców śląskiej aglomeracji. Mieszkańcy Zabrza alarmują mundurowych o samochodach, które wzbudzają w nich podejrzenia, że mogą przewozić nielegalny ładunek. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach terenów leśnych, parków, placów magazynowych i pustostanów. Każde zgłoszenie traktowane jest priorytetowo i skrupulatnie sprawdzane. Wsparcia udzielają również urzędnicy zabrzańskiego magistratu.

Ostrzegamy właścicieli gruntów, magazynów oraz firm przewozowych przed oszustami. Apelujemy także do mieszkańców o wspólne strzeżenie najbliższego otoczenia przed skażeniem. ►

(KWP w Katowicach / mw)

Film Zatrzymani za przewóz nielegalnych odpadów i ich porzucenie

Pobierz plik Zatrzymani za przewóz nielegalnych odpadów i ich porzucenie (format mp4 - rozmiar 24.51 MB)

Powrót na górę strony