Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono 30 mln papierosów wartych 21 mln zł

Data publikacji 12.04.2019

Funkcjonariusze CBŚP i KAS przejęli prawie 30 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych blisko 21 mln zł. Nielegalny towar przypłynął do Polski z Indii w 3 kontenerach, a ukryty był za obuwiem. Dzięki współpracy służb Skarb Państwa nie został narażony na straty ponad 35 mln zł.

Funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji uzyskali, a następnie potwierdzili informację, że na pokładzie statku, płynącego z Indii do portu w Gdańsku, mogą znajdować się papierosy. Nielegalny towar miał być ukryty w kontenerach, w których według dokumentacji przewozowych miało się znajdować obuwie. Wyjaśniając okoliczności sprawy policjanci nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni.

Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS-u ustalili, że odbiorcą deklarowanego towaru czyli „obuwia” miała być jedna z ukraińskich firm. Dokładnie skontrolowano cztery kontenery, które przypłynęły ogromnym statkiem transportowym. W trzech z nich funkcjonariusze znaleźli prawie 30 mln papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy. Wartość zabezpieczonego towaru wyniosła blisko 21 mln zł.

Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące ponad 35 mln zł.

Dalsze czynności w sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno – Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

Warto zobaczyć poprzednie udaremnienie przemytów:

Ponad 9 mln papierosów przejęte przez CBŚP i KAS

Przejęte kontenery z papierosami z Wietnamu

Dwa statki i zabezpieczone dwa kontenery - CBŚP z Gdańska i Pomorska KAS wspólnie udaremniły przemyt ponad 18 mln papierosów

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.78 MB)

Powrót na górę strony