Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone ponad 3 tony tytoniu i zatrzymane 2 osoby - to rezultat pracy średzkich policjantów

Data publikacji 24.04.2019

Średzcy policjanci zabezpieczyli ponad 3 tony nielegalnego tytoniu. Nie dopuścili tym samym do obrotu towarem, z którego szacunkowa wartość uszczupleń z tytułu nie zapłaconej akcyzy oraz podatku VAT mogła wynieść blisko 3,5 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa. W związku z tą sprawą funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Środzie Śląskiej w wyniku realizacji sprawy operacyjnej uzyskali informację o jednym z mieszkańców powiatu średzkiego, który może posiadać w miejscu zamieszkania znaczne ilości wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze w wyniku przeszukania posesji 31-letniego mężczyzny ujawnili w pomieszczeniach gospodarczych kilkadziesiąt worków z krajanką tytoniową. Ponadto w jednym z pokoi zabezpieczono 77 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Podczas prowadzonych działań policjanci zabezpieczyli łącznie 3300 kilogramów tytoniu. Wartość uszczupleń z tytułu nie zapłaconej akcyzy oraz podatku VAT oszacowano na blisko 3,5 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa.

Ponadto funkcjonariusze na półce w pomieszczeniu kuchennym 31-latka ujawnili woreczki strunowe z zawartością suszu roślinnego oraz sproszkowaną białą substancją. Przeprowadzone testy potwierdziły, że jest to marihuana oraz amfetamina.

31-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W związku ze sprawą średzcy policjanci zatrzymali również innego, 32-letniego mieszkańca powiatu średzkiego.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie obu zatrzymanym zarzutu przechowywania wyrobów akcyzowych w postaci krajanki tytoniowej oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy, powodując uszczuplenie należności w podatku akcyzowym. Ponadto młodszy z mężczyzn odpowie za posiadanie środków odurzających.

Przestępstwo przechowywania wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi za posiadanie środków odurzających.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • tytoń w worku na wadze
  • worki z tytoniem w pomieszczeniu
  • papierosy w workach i worek z tytoniem
  • kilkadziesiąt worków z krajanką tytoniową w szopie

Opis filmu: Zabezpieczone ponad 3 tony tytoniu, środki odurzające oraz zatrzymane 2 osoby

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.41 MB)

Powrót na górę strony