Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci doskonalili techniki i taktyki przywracania porządku podczas meczów piłkarskich

Data publikacji 25.04.2019

Policjanci oddziału prewencji w Bydgoszczy oraz IV kompanii nieetatowego oddziału prewencji wzięli udział w ćwiczeniach na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy popularnie zwanym Zawisza. Głównym celem warsztatów było doskonalenie działań mundurowych w przywracaniu porządku publicznego podczas meczów piłkarskich, który zakłócają głównie agresywni pseudokibice. Symulacja obejmowała różne scenariusze zagrożeń, które mogą mieć miejsce w obrębie stadionów piłkarskich, jak i na terenie różnych obiektów sportowych.

Wczoraj (24.04.19) na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy odbyły się ćwiczenia doskonalące działania mundurowych w przywracaniu porządku publicznego podczas meczów piłkarskich. Wzięli w nich udział mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz IV kompanii Nieetatowego Oddziału Prewencji. 

Realizowano między innymi bezpieczne ewakuowanie kibiców w wypadku zagrożenia terrorystycznego, reagowanie na próby opuszczenia sektorów przez agresywnych kibiców, a także zatrzymywanie sprawców łamania prawa.

Trwające kilka godzin szkolenie dało możliwość poprawy koordynacji działań pododdziałów, przećwiczenie różnych wariantów operacyjnych, a także wypracowanie synchronizacji pomiędzy policjantami na co dzień pełniącymi służbę w różnych jednostkach.

Ważnym elementem ćwiczeń było także zapoznanie funkcjonariuszy z budową obiektu i jego infrastrukturą techniczną, co jest bardzo istotne w przypadku zagrożenia i koniecznością błyskawicznego wykonywania określonych działań, zwłaszcza w sytuacjach o tzw. podwyższonym ryzyku. Taka forma doskonalenia zawodowego pozwoli na skuteczne prowadzenie działań w rzeczywistości, a tym samym na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na obiektach sportowych.

Biorąc pod uwagę fakt, iż od 23 maja do 4 czerwca, w ramach turnieju finałowego Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, na stadionie Zawiszy rozegranych zostanie 7 meczów turnieju, w tym sześć w fazie grupowej i jeden w fazie pucharowej. warsztaty te mają szczególne znaczenie.

 

  • policjant na stadionie Zawiszy
  • policjanci ćwiczą na stadionie
  • policjanci ćwiczą na murawie i na sektorach stadionu
  • policjanci na murawie stadionu
  • zwarta grupa ćwiczy na murawie
  • policjanci podczas ćwiczeń widok na sektory i baner
  • policjanci ćwiczą techniki przywracania porządku na stadionie
Powrót na górę strony