Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szukają zaginionych osób, narkotyków oraz ładunków wybuchowych

Data publikacji 25.04.2019

W gdańskiej komendzie służą policjanci, którzy na co dzień pracują i opiekują się psami służbowymi. Ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zaistniałym zdarzeniu. To ich psy ratują ludzkie życie, odnajdując osoby zaginione, tropią przestępców, znajdują narkotyki oraz pomagają znaleźć i zneutralizować zagrożenie policyjnemu pirotechnikowi.

Nie każdy policjant może zostać przewodnikiem psa. Zostają nimi nieliczni. W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy w swojej pracy niosą pomoc gdańszczanom, angażując do służby czworonogi. Kandydat na przewodnika psa powinien być cierpliwy, powinien również rozumieć zwierzęta i je lubić.

W czasie służby zdarza się, że policjanci podejmują interwencję lub pościg za groźnym przestępcą. Wtedy poziom wyszkolenia, charakter oraz posłuszeństwo psa mają ogromne znaczenie. Dlatego nie każdy pies może służyć w Policji. Te, które trafiają do policyjnych przewodników, są wybrane spośród najlepszych osobników danej hodowli. Przechodzą skomplikowane testy, następnie wspólnie z przewodnikiem przechodzą żmudny proces szkolenia i dopiero wtedy rozpoczynają służbę w jednostce.

W trakcie codziennej służby przewodnicy psów dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska, patrolując ulice, parki, deptaki, tereny leśne oraz pas nadmorski. Policjanci z psami służbowymi biorą udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Zmysł węchu, który posiadają psy, jest niezastąpiony w przypadku tropienia sprawców przestępstw takich jak kradzieże z włamaniem, czy posiadanie narkotyków. Przewodnicy z psami służbowymi szukają również osób zaginionych i przeszukują miejsca, w których mogą być ładunki wybuchowe.

W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy są przewodnikami psów służbowych. Większość psów, które służą w gdańskiej komendzie mieszka u swoich opiekunów.

(KWP w Gdańsku / kp)

 

  • Policyjny przewodnik psa służbowego symuluje upadek, który spowodował napastnik w specjalnym kombinezonie, pies atakuje napastnika broniąc policjanta
  • Policyjny przewodnik psa służbowego w trakcie ćwiczeń z psem, pies przeskakuje przez przeszkodę
  • dwaj policjanci w trakcie patrolu z psami służbowymi
  • dwaj Policjanci w trakcie patrolu z psami służbowymi
  • dwaj Policjanci w trakcie patrolu z psami służbowymi
  • dwaj Policjanci w trakcie patrolu z psami służbowymi

Film Szukają zaginionych osób, narkotyków oraz ładunków wybuchowych

Pobierz plik Szukają zaginionych osób, narkotyków oraz ładunków wybuchowych (format mp4 - rozmiar 13.54 MB)

Powrót na górę strony