Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

85-latek uwierzył oszustom i stracił pieniądze

Data publikacji 30.04.2019

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się w piątek na Ochocie. 85-letni mężczyzna wysłuchał poleceń rzekomego policjanta z Centralnego Biura Śledczego Policji i dalej zgodnie z przekazywaną przez oszusta na bieżąco instrukcją - przekazał pieniądze mężczyźnie, który miał być kurierem.

Policjanci z komendy na Ochocie przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

W piątek na terenie Ochoty doszło do takiego zdarzenia. Do 85-latka zatelefonował mężczyzna, podając się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego Policji. Wmówił pokrzywdzonemu, że jego pieniądze w banku są zagrożone i polecił wypłacić wszystkie oszczędności. 85-latek udał się do banku, gdzie wypłacił pieniądze. Następnie zgodnie z instrukcją przekazał je mężczyźnie na ulicy, który miał być kurierem. Po chwili pokrzywdzony został poinstruowany, żeby w innym banku wypłacił kolejne pieniądze. Kiedy oczekiwał w placówce na transakcje podeszli do niego umundurowani policjanci i poinformowali, że został oszukany. Mężczyzna w wyniku oszustwa stracił pieniądze w kwiecie 20 000 zł.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego też prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

  • Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:
  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.
  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. Telefonować można pod nr 22 60-33-222.
Powrót na górę strony