Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymana za udział w grupie wyłudzającej podatek VAT – straty sięgają 25 mln złotych

Data publikacji 11.05.2019

Do aresztu trafiła kobieta podejrzana o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami i wyłudzeniami nienależnego podatku VAT. To kolejna już 16 osoba zatrzymana w tej sprawie przez dolnośląskich policjantów. Jak ustalili śledczy straty Skarbu Państwa mogły wynieść prawie 25 milionów złotych. Za popełnione przestępstwa może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w ramach prowadzonego śledztwa zatrzymali kolejną osobę, podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami przy obrocie wyrobami hutniczymi i wyłudzeniami nienależnego zwrotu podatku VAT. W ręce funkcjonariuszy wpadła ukrywająca się od dłuższego czasu 47-letnia mieszkanka Katowic. Kobieta była poszukiwana listem gończym i w tym czasie mogła przebywać poza Polską.

Jak ustalili policjanci podejrzani zakładali fikcyjne podmioty gospodarcze, które miały zajmować się rozprowadzaniem wyrobów hutniczych. Obrót towarem miał odbywać się na terenie Polski oraz poza granicami kraju. W trakcie prowadzonej działalności członkowie grupy tworzyli fikcyjną dokumentację, a następnie wyłudzali nienależny zwrot podatku VAT, czym spowodowali straty Skarbu Państwa w wysokości blisko 25 milionów złotych.

Do chwili obecnej funkcjonariusze zatrzymali 16 osób. Wszyscy już usłyszeli zarzuty, w zależności od  roli jaką osoby odgrywały w przestępczym procederze tj. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz wynikających z przepisów karno-skarbowych. Wobec zatrzymanej kobiety sąd podjął decyzję o jej tymczasowym areszcie. Za popełnione przestępstwa grozi kara nawet do 8 lat.

Policjanci i prokuratura nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony