Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Legniccy policjanci zatrzymali oszusta podającego się za „adwokata”, który próbował wyłudzić pieniądze od seniora

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 18-latek zatrzymany przez legnickich policjantów, podejrzany o udział w oszustwach metodą na tzw. "wnuczka”. Mężczyzna podając się za „adwokata” próbował wyłudzić 20 tys. zł. od 71-letniego mieszkańca powiatu legnickiego. Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Na telefon stacjonarny 71-letniego seniora zadzwoniła kobieta, która poinformowała go, że jego wnuk spowodował wypadek. Oszustka kontynuując rozmowę przekazała mężczyźnie, że musi wpłacić 20 tys. zł. dla adwokata, żeby wnuczek nie trafił do aresztu.

Na szczęście rozmowę usłyszał zięć, który przebywał w mieszkaniu. Mężczyzna od razu zorientował się, że dzwonią oszuści i natychmiast poinformował o tym Policję. Dyżurny Komendy Miejskiej w Legnicy przekazał, aby senior nie dawał prawdziwych pieniędzy tylko pociął w paski gazetę i włożył do koperty.  71 - latek wraz z zięciem doskonale współpracowali z dyżurnym i robili wszystko zgodnie ze wskazówkami podanymi przez prawdziwego policjanta. Senior przeciągając rozmowę z oszustami przekazał im, że nie ma w domu żądanej kwoty. Oszuści zgodzili się na przekazanie 17 tys. zł., po które miał przyjechać „adwokat”. Chwilę później osoba podająca się za „adwokata” zjawiła się pod domem seniora po ustaloną kwotę pieniędzy i wpadła prosto w ręce przygotowanej przez policjantów zasadzki.

Zatrzymany przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mężczyzna to 18-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legnicy, sąd zastosował wobec niego 3 - miesięczny areszt. Obecnie policjanci ustalają czy podejrzany ma na koncie jeszcze inne wyłudzenia lub oszustwa. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są dalsze zatrzymania. Za przestępstwa, których się dopuścił grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ostrzegają!

Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące. Nie reagujmy pospiesznie na hasło: syn, córka, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Bliscy, z którymi utrzymywany jest codzienny kontakt, mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

O próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

(KWP we Wrocławiu / mg)

  • zatrzymany przez policjantów mężczyzna, który ma założone kajdanki i oparty jest o maskę policyjnego radiowozu nieoznakowanego
  • pocięte w paski gazety oraz koperta z napisem 17 tys. zł.

Opis filmu: policjanci kryminalni w kamizelkach policyjnych prowadzą zatrzymanego mężczyznę, który ma założone kajdanki z policyjnego radiowozu do jednostki policji

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.74 MB)

Powrót na górę strony