Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie korzystajmy z drogi

Data publikacji 31.05.2019

W najbliższy weekend synoptycy zapowiadają ładną pogodę. Jak wskazują policyjne statystyki, dobre warunki atmosferyczne stanowią dla niektórych zachętę do ryzykownej i niebezpiecznej jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to w Polsce najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Z tego też powodu Policja przestrzega kierujących przed brawurą i zbyt szybką jazdą.

Nadmierna prędkość jest czynnikiem, który powoduje utratę kontroli nad pojazdem, co może skutkować wypadnięciem z drogi lub groźnym w skutkach zderzeniem z innym pojazdem.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego. Młodym kierowcom przypominamy, że nie opłaca się poświęcać swojego życia i narażać innych po to, by przeżyć chwile emocji za kierownicą i zaimponować rówieśnikom.

Wiosenna aura sprzyja użytkownikom jednośladów. Przypominamy motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że są niechronionymi uczestnikami ruchu i w ich przypadku lekceważenie przepisów ruchu drogowego może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Rowerzyści, nawet podczas ładnej pogody, powinni zadbać o widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa i sprawne światła powodują, że kierowcy zawczasu dostrzegają rowerzystę, co daje im możliwość wykonania bezpiecznego manewru wyprzedzania. Natomiast noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia urazów głowy wynikających zarówno z wypadków rowerowych, jak i motocyklowych. Zadbajmy też o należyty stan techniczny swojego jednośladu.

Ciesząc się ładną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Niezależnie od weekendowych planów miejmy na uwadze bezpieczeństwo.

(BRD KGP)

Powrót na górę strony