Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni "wodniacy" w akcji

Data publikacji 10.06.2019

Policyjni „wodniacy”, patrolując zbiornik wodny w Poraju, w ciągu godziny uratowali pięć osób w wieku od 7 do 32 lat. Do zdarzenia doszło podczas silnych podmuchów wiatru, który m.in. przewróciły żaglówkę. Na szczęście pomoc przyszła w samą porę. Apelujemy o rozsądek i szczególną rozwagę nad wodą!

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę około godz. 15.30 na zbiorniku wodnym w Poraju. Policjanci z wydziału prewencji pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej zauważyli wywróconą żaglówkę. W wodzie znajdowały się 3 osoby. Wszyscy trzymali się kadłuba łodzi. Policjanci niezwłocznie podjęli akcję ratunkową, która z uwagi na silny wiatr okazała się bardzo wymagająca. Wodniacy podpłynęli w miejsce dryfowania żaglówki i wciągnęli osoby na pokład policyjnej łodzi. Następnie odholowali żaglówkę do brzegu. Na szczęście żaden z uczestników nie potrzebował pomocy medycznej.

Godzinę później, około 16.30 mundurowi zauważyli mężczyznę pływającego kajakiem, który machał rękami i wołał o pomoc. Policjanci podpłynęli w to miejsce i okazało się, że wraz z nim w kajaku znajduje się jeszcze 7-letnie dziecko. Okazało się, że na skutek silnego podmuchu wiatru, kajak stał się bardzo niestabilny, a 23-latek nie miał już siły wiosłować, by dopłynąć nim do brzegu. Pomogli im mundurowi. Dzięki skutecznej i zdecydowanej akcji policjantów, wszyscy cali i zdrowi wrócili na ląd.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Rozpoczynający się sezon letni i towarzyszące nam upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. dzikich kąpieliskach. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

(KWP w Katowicach / kp)

 

Powrót na górę strony