Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sukces podkarpackich licealistów zajmujących się historią Policji

Data publikacji 19.06.2019

Wielkim sukcesem zakończył się udział podkarpackich licealistów w trzeciej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. Wszystkie drużyny z województwa podkarpackiego, biorące udział w konkursie, znalazły się w grupie zwycięzców. Młodzież ze Stalowej Woli, Kołaczyc i Tyczyna w nagrodę weźmie udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje i Wilno.

„Policjanci w służbie historii” - to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji. Konkurs skierowany był do uczniów klas mundurowych, zajmujących się historią Policji. W projekt włączyła się również Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Wspólnie z rzeszowskim oddziałem IPN, zorganizowała warsztaty edukacyjne w ramach III edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji II Rzeczypospolitej i II wojny światowej. Do zadań uczestników należało opracowanie biogramu wybranego policjanta i przygotowanie filmu z prezentacją postaci, opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem Policji Państwowej w budowanie państwowości polskiej w okresie II Rzeczypospolitej oraz przeprowadzenie „żywej lekcji historii” nawiązującej do zagadnień konkursowych.

W konkursie wzięły udział 102 zespoły z całej Polski. Wśród 12 laureatów znalazły się reprezentacje - dwie z Zespołu Szkół w Tyczynie, dwie z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach i zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli.  Wartym podkreślenia jest fakt, że w każdej z dotychczasowych edycji, czołowe miejsca zajmowały drużyny z Podkarpacia.
W nagrodę zwycięskie drużyny zwiedzą miejsca bardzo ważne dla historii Polski m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje i Wilno.

Szczegółowe informacje o konkursie i wynikach III edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”, znajdą państwo na stronie IPN.

 

Powrót na górę strony