Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za oszustwa podatkowe i wyłudzanie podatku VAT

Data publikacji 19.06.2019

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali 5 osób podejrzanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa podatkowe oraz wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 12 milionów złotych. Zatrzymani to mieszkańcy Wielkopolski. Za tego typu przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Odzyskiwania Mienia KWP w Poznaniu zatrzymali 5 osób, mieszkańców Poznania i pow. szamotulskiego. Jest to efekt 2-letniej pracy policjantów. Zatrzymana grupa osób jest podejrzana o uszczuplenie należności z tytułu podatku VAT na kwotę ponad 12 mln złotych. Sprawa ma swój początek w 2014 roku. Grupa osób prowadząca działalność gospodarczą w branży budowlanej wystawiała na rzecz współpracujących z nią podmiotów faktury na zawyżone kwoty, nieadekwatnie do faktycznie poniesionych kosztów lub tzw. puste faktury, niemające pokrycia w rzeczywistości. Proceder miał trwać do końca września 2015 roku.

Policjanci pracujący nad tą sprawą rozpoczęli żmudny proces analizy ogromnej ilości dokumentów, żeby można było zorientować się w skali całego procederu. Mimo faktu, że zainteresowane osoby wiedziały o zainteresowaniu organów ścigania tą sprawą, funkcjonariuszom udało się zgromadzić silny materiał dowodowy, który umożliwił przedstawienie zarzutów. Do zatrzymania doszło od 28 do 30 maja br.

Osoby usłyszały między innymi zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i prania pieniędzy, a także zarzuty przede wszystkim z art. 76 (oszustwa podatkowe) oraz art. 56 p.1 i 62 p.2 kodeksu karnego skarbowego. W sprawie, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono nieruchomości i ruchomości w postaci samochodów, biżuterii, drogich zegarków oraz gotówki na kwotę 5 milionów złotych.

Wobec 3 osób zastosowano dozór policyjny, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Natomiast wobec 2 pozostałych Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Poznaniu / kp)

 

Powrót na górę strony