Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za udział w oszustwie metodą na funkcjonariusza CBŚP

Data publikacji 27.06.2019

Osoby starsze cały czas są na celowniku oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i stale modyfikują swoje działania. Namierzenie takich osób nie jest łatwe i wymaga niejednokrotnie zaangażowania policjantów różnych jednostek i pionów do mozolnej operacyjnej pracy, skutkującej finalnie zatrzymaniem osób podejrzanych o wyłudzenia.

Przykładem takiego zatrzymania jest realizacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wrocławskiej komendy wojewódzkiej. Współpracując z policjantami z Ołbina, zatrzymali osobę podejrzaną o współudział przy wyłudzeniu pieniędzy od osoby w podeszłym wieku, metodą na "funkcjonariusza CBŚP". Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych w tej sprawie, sprawcy kontaktowali się pokrzywdzonym za pośrednictwem telefonu informując, że jego pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone i musi przekazać je na tzw. "bezpieczne konto". Senior przesłał na konto sprawców kilkanaście tysięcy złotych.  Zatrzymanie mężczyzny to wynik intensywnych działań zaangażowanych w tą sprawę policjantów.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za funkcjonariusza, zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • O każdej próbie oszustwa informujmy Policję.

(KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony
Polska Policja