Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poświadczali nieprawdę w fakturach VAT, kolejne 3 miesiące spędzą w areszcie

Data publikacji 01.07.2019

Policjanci Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie prowadzą śledztwo przeciwko grupie przestępczej działającej na terenie kraju, jak też, poza jego granicami w zakresie obrotu paliwami płynnymi. W oparciu o zebrany materiał dowodowy Sąd Rejonowy w Lublinie w ubiegłym tygodniu zastosował wobec trzech podejrzanych mężczyzn areszt na okres 3 miesięcy.

Siedleccy policjanci oraz funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej od dawna zaangażowani są w tak poważne śledztwo. Postępowanie toczy się przeciwko 15 osobom podejrzanym o oszustwa podatkowe, ukrywanie nielegalnej dystrybucji paliw ciekłych oraz pranie brudnych pieniędzy.

Ustalono, że od roku 2014 na terenie wielu miast w Polsce podejrzani prowadzili proceder polegający na nabywaniu lub przejmowaniu spółek z branży paliwowej i transportowej na tzw. słupy. Podmioty te i powiązane z nimi rachunki bankowe były następnie wykorzystywane do wprowadzania do obrotu fałszywych faktur VAT oraz legalizacji paliw niewiadomego pochodzenia.

Rachunki bankowe wskazanych spółek były także wykorzystywane do transferowania pieniędzy w sposób wskazujący na symulowanie rzeczywistych transakcji. Żmudna praca siedleckich stróżów prawa i funkcjonariuszy lubelskiej KAS doprowadziła do ujawnienia całego „łańcuszka” powiązań między poszczególnymi firmami. Okazało się, że podejrzani transferują nielegalnie uzyskiwane dochody do innych krajów, aby w ten sposób „wyprać” pieniądze. Na tym etapie śledztwa stwierdzono, że skarb państwa w wyniku działań grupy stracił ponad 3 mln złotych. Zebrany materiał dowodowy dał podstawy do aresztowania trzech mężczyzn z woj. mazowieckiego (34- i 44 lata), którzy kierowali grupą.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa jest rozwojowa, a czynności śledcze będą dalej prowadzone.

Autor: kom. Agnieszka Świerczewska

Powrót na górę strony