Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 09.07.2019

Okres wakacji i dobra pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na rowerach i motocyklach. Coraz liczniejsi użytkownicy jednośladów są jednak narażeni na niebezpieczeństwa, nierzadko sami je tworząc. O trudnościach i zależnościach w ruchu drogowym, o właściwym zachowaniu i wzajemnym szacunku na drodze, w trakcie spotkania z opolskimi mediami opowiedział podinsp. Maciej Milewski, ekspert ruchu drogowego.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.

Wzajemny szacunek na drodze, czujność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – tymi zasadami powinni kierować się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. O tym w trakcie spotkania z opolskimi mediami opowiedział podinsp. Maciej Milewski, ekspert ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Policjant zwrócił przede wszystkim uwagę na właściwe zachowanie na przejściach dla pieszych. Jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zbliżając się do jezdni zachowajmy czujność i rozwagę przy jej przekraczaniu.

Natomiast jako rowerzyści pamiętajmy o tym, że jesteśmy zobowiązani do korzystania z jezdni lub drogi dla rowerów. W niektórych, określonych przepisami sytuacjach, możemy korzystać z chodnika. Zawsze jednak z zachowaniem pierwszeństwa pieszych.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Warto stosować się do tych zasad. Działająca od początku wakacji mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym ma już zbyt wiele punktów. Zróbmy wszystko, aby nie pojawiały się na niej kolejne, nowe zdarzenia.

  • Spotkanie z mediami dotyczące bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
  • Spotkanie z mediami dotyczące bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
  • Spotkanie z mediami dotyczące bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego
Powrót na górę strony