Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Owidiusz zasilił szeregi podkarpackiej Policji

Data publikacji 11.07.2019

Podkarpacka Policja ma od niedawna nowego wierzchowca. Koń rasy wielkopolskiej o imieniu Owidiusz skończył 4 lata. Jest maści ciemnogniadej. Już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. Teraz w garnizonie podkarpackim służy sześć koni i sześciu jeźdźców w mundurach.

W minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, szeregi podkarpackiej komendy zasilił nowy wierzchowiec. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego. Gdy tylko się zaadaptuje w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol.

Konie w Policji pełnią głównie rolę prewencyjną. Najczęściej wyjeżdżają na takie wydarzenia jak mecze, demonstracje czy różnego rodzaju przemarsze. Wykorzystywane są również do patrolowania lasów, parków oraz terenów przy jeziorach i rzekach, a w sezonie letnim patrole konne dbają o porządek podczas koncertów, festynów i innych imprez plenerowych. 

Koń, który ma pełnić służbę w Policji, musi przejść szkolenie, po ukończeniu którego osiągnie odpowiednie stopnie. Pierwszy stopień uzyskuje po półrocznym szkoleniu, uprawnia on konia do pełnienia służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i zabezpieczeniu imprez o małym stopniu ryzyka. Dopiero rok później może przystąpić do atestu drugiego stopnia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zwierzę może pełnić służbę podczas m.in. demonstracji i zgromadzeń publicznych. W czasie szkolenia zwierzęta oswajają się z nietypowymi sytuacjami, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby. Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu.

Obecnie w Ogniwie Konnym Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie jest 6 koni - Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz. Każdy koń ma swojego opiekuna, który na co dzień dba o jego zdrowie, wyszkolenie i przygotowuje konia do służby. W ogniwie konnym podkarpackiej policji służy 6 jeźdźców.

Powrót na górę strony