Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszty za oszustwa internetowe i włamania na konta

Data publikacji 16.07.2019

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali grupę siedmiu osób zamieszanych w oszustwa i włamania na konta bankowe. Sprawcy wykorzystywali złośliwe oprogramowanie i serwery legalnie działających podmiotów gospodarczych. Wstępnie oszacowane straty klientów banków na terenie całego kraju to ponad milion złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zebrali materiał dowodowy, na podstawie którego wszyscy ustaleni w tej sprawie zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustw i włamań na konta bankowe. Sprawcy to 6 mężczyzn i kobieta, w wieku od 20 do 40 lat. Jedna osoba jest obywatelem Polski, pozostali to obcokrajowcy.

Sprawcy „czyścili” konta klientów różnych banków na terenie całego kraju. Zwykle zaczynało się bardzo niewinnie. Pokrzywdzeni otrzymywali różne wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w podany link. Wiadomości informowały o niedopłatach przy zakupie towarów lub usług. Po wejściu w link odbiorca wiadomości nieświadomie instalował na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu sprawcy mogli przechwycić dane logowania do rachunku bankowego.

Mając te informacje oszuści bez trudu mogli przejąć kontrolę nad rachunkiem – wypłacić gotówkę czy nawet zaciągnąć kredyt. Jednorazowo stary sięgały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że  sprawcy rozsyłali złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwerów legalnie działających podmiotów gospodarczych.

Pieniądze z kont osób pokrzywdzonych były przesyłane na kolejne konta. Z nich gotówka była wypłacana przez osoby zwerbowane do udziału w przestępczym procederze.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i włamań na konta bankowe. Pięciu podejrzanych decyzją sądu trafiło do aresztu. Dwie osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalają dokładną skalę działalności sprawców, oraz kolejnych pokrzywdzonych.

(KWP w Poznaniu)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.83 MB)

Powrót na górę strony