Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne areszty w sprawie nielegalnego składowania odpadów

Data publikacji 26.07.2019

Kolejne 5 osób zamieszanych w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych i wbrew przepisom ustawy składowała, a następnie porzucała ogromne ilości płynnych substancji. Przestępcy pozbyli się w ten sposób ponad 300 tys. litrów odpadów, których utylizacja będzie kosztowała ponad 1 mln złotych. Wcześnie zatrzymano już 11 osób wchodzących w skład grupy przestępczej.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od maja 2018 roku prowadzą sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady. W kwietniu tego roku do sprawy zatrzymano pierwszych 7 osób, a w maju kolejne 4 osoby. Spośród 11 zatrzymanych osób decyzją sądu 10 trafiło do aresztu, a 1 została objęta policyjnym dozorem.

To jednak nie koniec sprawy. Dalsze policyjne ustalenia i zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił katowickim policjantom na zatrzymanie kolejnych 5 podejrzanych. Mundurowi zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 46 do 59 lat oraz 47-letnią kobietę. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jak ustalili śledczy, podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z niemałym kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był w okresie od września 2017 roku do grudnia 2018 roku na terenie województwa śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Tym sposobem przestępcy porzucili ponad 300 tys. litrów płynnych odpadów. Szacunkowy koszt ich utylizacji to ponad 1 mln złotych.

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Spośród zatrzymanych 2 osoby prowadziły firmę transportową, która przewoziła nielegalne odpady, 2 osoby zajmowały się poszukiwaniem i wynajmowaniem hal magazynowych od właścicieli, którzy nie byli świadomi nieuczciwych zamiarów ich klientów, a jedna osoba zajmowała się rozładowywaniem pojemników i beczek z niebezpiecznymi cieczami. Wszystkim zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Wobec czterech mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Kobieta została objęta policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym. Ponadto śledczy ustalili, że z nielegalnym procederem związany jest również 33-letni mężczyzna, który przebywa obecnie w areszcie w związku z inną sprawą. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa mieszkaniec Wielkopolski brał udział w przewozie niebezpiecznych odpadów. Mężczyzna został wczoraj doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i został objęty kolejnym aresztem.

  • Doprowadzenie zatrzymanego realizowane przez policjantów
  • Doprowadzenie zatrzymanego realizowane przez policjantów
  • Doprowadzenie zatrzymanego realizowane przez policjantów
Powrót na górę strony