Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy nad wodą. Nie zawsze los daje drugą szansę

Data publikacji 29.07.2019

Tylko w czerwcu i lipcu utonęło więcej osób niż podczas całych ubiegłorocznych wakacji. Kolejne trzy tragedie wydarzyły się w miniony weekend. Mundurowi przestrzegają przed kąpielą w miejscach niestrzeżonych i po raz kolejny przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą!

Upały oraz wysoka temperatura zachęca do schłodzenia się w wodzie. Warto jednak pamiętać, aby robić to rozsądnie. Od początku wakacji lubuscy policjanci odnotowali aż 11 utonięć. Niestety do kolejnych 3 tragedii doszło w miniony weekend.

W piątek ( 26 lipca) w Lubniewicach nad jeziorem Krajnik na niestrzeżonej plaży 34-latka wypoczywała z partnerem. Mężczyzna widział jak kobieta wchodzi do wody. Po chwili jednak zniknęła pod jej powierzchnią. Wezwane na miejsce służby prowadziły akcję ratunkową Niestety, pomimo reanimacji kobiety nie udało się uratować. Kolejne zdarzenie miało miejsce w Ochli koło Zielonej Góry. Tam świadek jadący leśną drogą zauważył unoszące się na wodzie ciało. Zawiadomił służby ratunkowe, niestety tu również pomimo podjętej reanimacji 45-latka nie udało się uratować.

W niedzielę (28 lipca) doszło do kolejnego utonięcia na jeziorze Piaszno Małe, w powiecie krośnieńskim. Dwaj bracia wypoczywali na niestrzeżonej plaży. W pewnym momencie postanowili się schłodzić. Po krótkim czasie starszy z nich, wychodząc z wody zauważył dryfujące ciało brata. Mężczyzna prowadził reanimacje do czasu przyjazdu służby medycznej. Pomimo natychmiastowej pomocy 52-latka nie dało się uratować.

Niestety do tragedii w wodzie najczęściej dochodzi w miejscach niestrzeżonych, często odizolowanych, do których niejednokrotnie utrudniony jest dojazd. W pobliżu brakuje osób, które mogłyby nam pomóc. Okres wakacyjny i wysoka temperatura sprawia, że wiele osób będzie wypoczywało nad wodą. Korzystajmy tylko z miejsc strzeżonych przez ratowników. Pomimo niskiego stanu wód w rzekach, kąpiel w nich nadal jest niebezpieczna. Do tragedii może doprowadzić spożywanie alkoholu przed i w czasie kąpieli. Jest ono zgubne bo pod jego wpływem zbytnio ufamy własnym umiejętnościom. Lubuska Policja w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą codziennie kontroluje miejsca wypoczynku. Łodzie z policjantami przeszkolonymi w niesieniu pomocy na wodzie w wakacyjne dni pływają niemal codziennie. Wodniacy często wykorzystują profesjonalny sprzęt, aby dotrzeć w trudno dostępne miejsca, ale również tam gdzie wypoczywają dzieci i młodzież. Pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek!.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o numerze  112  lub 997.

 

podkomisarz Marzena Śpiewak

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

  • Osoba skacząca do wody
  • Widok łodzi na jeziorze.
  • Policjant nad wodą.

Pliki do pobrania

  • 2.62 MB
Powrót na górę strony