Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Komisariat Policji w Korszach

Data publikacji 01.08.2019

W powiecie kętrzyńskim zostanie otwarty nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach. To nowoczesny budynek wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych oraz rekuperator. Środki na realizację tego przedsięwzięcia pochodziły z Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020.

Główne założenie Programu Modernizacji Służb Mundurowych to nowoczesne i dobrze wyposażone służby. Ustawę w sprawie ustanowienia programu podpisał Prezydent Andrzej Duda. Program przewiduje inwestycje – budowę nowych obiektów, ale również przebudowę i modernizację starych, a także wymianę sprzętu i wyposażenia, czyli zakup m.in. pojazdów, uzbrojenia, sprzętu informatycznego, łącznościowego oraz wyposażenia osobistego. Program modernizacji zakłada również podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników służb.

Obecna siedziba Komisariatu Policji w Korszach zlokalizowana jest w wynajmowanym budynku, który nie spełnia wymagań dla budynku służbowego przeznaczonego na cele policji. Wynajmowane pomieszczenia posiadają zbyt małą powierzchnię użytkową w stosunku do liczby zatrudnionych funkcjonariuszy. Dlatego też zdecydowano się na budowę nowego komisariatu, którego koszty nieznacznie przewyższyły ewentualny remont starego obiektu.

Nowy budynek, który oficjalnie zostanie otwarty w piątek (02.08.2019) ma powierzchnię użytkową 305m2. W komisariacie zamontowane są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na prąd stały, a następnie za pomocą falownika zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki jaki posiadamy w naszych gniazdkach elektrycznych. Możliwe jest to dzięki kryształom krzemu, które pochłaniając światło słoneczne (fotony), wprawiają w ruch elektrony powodując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego.

Korzyści to przede wszystkim to, że jest się niezależnym producentem energii elektrycznej dla swojego gospodarstwa. Inwestycja zwraca się już po średnio 8 latach użytkowania, a gwarancja na niektóre panele fotowoltaiczne obejmuje 25 lat. Oznacza to, że przez ponad 17 lat korzysta się z prądu bezpłatnie. Kolejną korzyścią jest dbanie o nasze środowisko, czyli ograniczają emisję CO2 oraz innych efektów ubocznych produkcji energii z wykopów kopalnianych. Fotowoltaika zużywa tylko światło słoneczne, czyli do powietrza nie są oddawane żadne szkodliwe dla środowiska produkty uboczne. Nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. Nie oznacza to jednak straty wyprodukowanej energii. Jest ona w pewnym sensie wypożyczana. 80% tej przechowywanej energii jest do dyspozycji w czasie, gdy panele nie produkują prądu, np. w nocy.

Oprócz paneli fotowoltaicznych komisariat wyposażony jest w pompę ciepła. To niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Jego zasada działania oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu skraplaniu oraz rozprężaniu. Aby pompa ciepła działała, potrzebuje dostarczenia do napędu sprężarki tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Kolejną nowością, w jaką jest zaopatrzony Komisariat Policji w Korszach to stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Na ścianie garażu zamontowane jest urządzenie wiszące (z jednym gniazdem). Warto podkreślić dwa istotne walory stacji ładowania: zapewniają one dużo większą moc (ładują kilkakrotnie szybciej) niż zwykłe gniazda elektryczne oraz są wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Oczywiście samochód można ładować bezpośrednio ze zwykłego gniazdka, ale ze względu na bezpieczeństwo oraz szybkość ładowania zaleca się używanie specjalnie do tego przeznaczonych stacji ładowania.

Rekuperator – jest to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Budowa nowego obiektu w pełni zabezpieczy potrzeby Komisariatu Policji w Korszach, podlegającego Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie, pod względem technicznym, właściwej obsługi interesantów – udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz poprawy warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Inwestycja zapewni również stworzenie miejsc garażowych dla samochodów służbowych i parkingu dla interesantów i pracowników.

Całość inwestycji pochłonęła kwotę 3,2 mln złotych.

Będzie to nowe miejsce pracy dla 17 osób (Komendant Komisariatu, 4 policjantów zespołu kryminalnego, 2 dzielnicowych, 7 etatów patrolowych, 1 etat organizacji służby i 2 pracowników cywilnych).

(KWP w Olsztynie/aj)

 

  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
  • Nowy budynek Komisariatu Policji w Korszach
Powrót na górę strony
Polska Policja