Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust działający metodą „na policjanta” wpadł w ręce kryminalnych

Data publikacji 09.08.2019

Policjanci z wydziału kryminalnego brodnickiej komendy wspólnie z kryminalnymi Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali mężczyznę, który odbierał pieniądze od starszych osób oszukanych metodą „na policjanta”. 25-latek usłyszał zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali sprawcę oszustw metodą „na policjanta”. 25-latek wpadł w ręce kryminalnych w miniony poniedziałek (5.08.2019). Funkcjonariusze namierzyli go w jego miejscu zamieszkania. Zatrzymanie było wynikiem szeroko zakrojonych i intensywnych działań kryminalnych z obu jednostek.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że mężczyzna w lipcu w miejscowości Górzno usiłował odebrać pieniądze w kwocie około 100 tys. zł od starszej kobiety. Wówczas do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, podając się za policjanta CBŚP. Rozmówca poinformował, że prowadzona jest akcja policji przeciwko oszustom bankowym. Wskazał, aby wypłacić wszystkie pieniądze z konta, a następnie przekazać funkcjonariuszowi, który przyjedzie w celu pobrania linii papilarnych z wypłaconych banknotów. Ostatecznie do przekazania pieniędzy nie doszło, ponieważ mężczyzna podający się za policjanta poproszony o okazanie legitymacji służbowej się oddalił.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka dni później. W tym jednak przypadku 69-letnia mieszkanka Brodnicy przekazała ów mężczyźnie pieniądze w kwocie ponad 22 tys. złotych. Szczegółowe okoliczności tych zdarzeń nadal wyjaśniają funkcjonariusze z brodnickiej komendy.

Na wniosek policjantów i prokuratury, Sąd Rejonowy w Brodnicy po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym zastosował wobec 25-latka tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Bydgoszczy/aj)

Powrót na górę strony