Aktualności

Podsumowanie miesięcznej pracy grupy „ SPEED”

Data publikacji 20.08.2019

Zachodniopomorska grupa „SPEED” mająca na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczeniu liczby wypadków w regionie działa już od miesiąca. Zespół tworzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze pełniący służbę w najnowszych radiowozach. Policjantów z zachodniopomorskiej drogówki wspierają mundurowi z innych wydziałów.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego od 19 lipca 2019 roku we wszystkich województwach ruszyły zespoły „SPEED”. Policjanci z tej grupy pełnią służbę na terenie całego garnizonu, wykorzystując do walki z „piratami drogowymi” najlepszy policyjny sprzęt.

W ciągu miesiąca swojej działalności funkcjonariusze w całym województwie przeprowadzili 2152 kontroli pojazdów, ujawniając 1954 wykroczenia i 27 przestępstw, naruszających przepisy ruchu drogowego. Zatrzymali łącznie 98 praw jazdy z tego, aż 82 z nich, dotyczyły przekroczenia prędkości 50+ w terenie zabudowanym.

Przypominamy, że poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów.  

Grupa SPEED ma między innymi za zadanie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń takich jak :

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
  • niewłaściwe wyprzedzanie,
  • niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego ( w tym w obrębie przejść dla pieszych),
  • ujawnianie innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych,
  • monitorowanie oraz analizę umieszczanych w Internecie nagrań ( filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych sprawców.

Funkcjonariusze wykorzystują różne źródła - również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za nami kilka tygodni pracy zachodniopomorskiej grupy „ SPEED”, przed nami powroty z wakacji i zwiększenie natężenia ruchu na drodze. Policjanci z drogówki będą czujnie przyglądać się poczynaniom kierujących na drodze.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę! Nadmierna prędkość jest od lat jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Link do jednej z akcji grupy SPEED ►

(KWP w Szczecinie/js)

Powrót na górę strony