Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne psy z Dolnego Śląska pomyślnie przeszły atestację

Data publikacji 26.09.2019

Policyjni przewodnicy psów służbowych z pięciu jednostek garnizonu dolnośląskiego uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze. Sprawdzanie terenu, tropienie śladów ludzkich czy pościg bez kagańca to tylko niektóre umiejętności jakimi musiały wykazać się policyjne psy podczas ich atestacji. Sprawdzeniu poddano umiejętności psów o specjalności m. in. patrolowej oraz patrolowo – tropiącej.

Choć nie mają mundurów i nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego, to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i większej ilości urządzeń technicznych czy elektronicznych, nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa, jego zmysłu węchu.

W dniu 24 września br. na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Jaworze na „Siedmickiej Polanie” odbyła się atestacja policyjnych psów służbowych z Dolnego Śląska. Udział w sprawdzeniach umiejętności czworonogów wzięli przewodnicy m.in. z  Legnicy, Wrocławia, Jawora, Lubina i Góry. Głównym celem atestacji było sprawdzenie sprawności psów służbowych.

Podczas ćwiczeń instruktor Zakładu Kynologii Policyjnej z Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach podkom. Rafał Krajewski, w obecności koordynatora psów służbowych z KMP we Wrocławiu podkom. Marka Mycka, oceniał psy w poszczególnych etapach zadań. Działania w ramach atestacji podzielono na kategorie, tj. posłuszeństwo ogólne psa, zachowanie psa podczas czynności legitymowania, obrona przewodnika, prowadzenie działań pościgowych, przeszukanie terenu i zabudowań oraz tropienie śladów.

Takie spotkania dają doskonałą okazję na wymianę doświadczeń między przewodnikami, podnoszą również poziom wiedzy z zakresu kynologii policyjnej. Wszystkie psy służbowe, które przystąpiły do atestacji, pozytywnie zaliczyły ćwiczenia sprawdzające.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • Pies policyjny w trakcie realizacji zadania
  • Przewodnicy psów z psami stoją w szeregu
  • Dwaj przewodnicy psów z psami
  • Psy policyjne z przewodnikami podczas zadania tropienia śladów
Powrót na górę strony