Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste otwarcie nowego Komisariatu Policji w Kowarach

Data publikacji 02.10.2019

W dniu 1 października 2019 roku o godzinie 12.00 odbyło się otwarcie nowego Komisariatu Policji w Kowarach przy ul. Władysława Grabskiego 7. Budowa nowej siedziby kowarskich policjantów trwała 2 lata, a koszt budowy to ponad 6 mln zł. W nowej siedzibie służba pełniona będzie całodobowo wraz ze służbą dyżurną oraz pomieszczeniem przejściowym dla osób zatrzymanych. Budowa komisariatu sfinansowana została przez Komendę Główną z Programu Modernizacji Policji.

Nowy budynek Komisariatu Policji w Kowarach został już otwarty. Na ten moment policjanci z Kowar czekali wiele lat. W uroczystości, która odbyła się przed nową siedzibą komisariatu uczestniczyli między innymi : posłowie i senatorowie RP, I Zastępca Komendanta Głównego Policji w Warszawie –nadinsp. Dariusz Augustyniak,  Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu – nadinsp. Tomasz Trawiński z zastępcami, Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze – mł. insp. Bogumił Kotowski wraz z zastępcą,  Zastępca Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, starosta powiatu jeleniogórskiego – Krzysztof  Wiśniewski wraz z zastępcą, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego, burmistrz Kowar wraz z zastępcą i przewodniczącym Rady Miasta, Prokurator Okręgowy i Rejonowy w Jeleniej Górze, policjanci z KGP i KWP we Wrocławiu, kompania honorowa, komendanci zaprzyjaźnionych jednostek Policji, kadra kierownicza KMP w Jeleniej Górze,  cały stan osobowy Komisariatu Policji w Kowarach, proboszcz Parafii NMP w Kowarach, kapelani policji dolnośląskiej i jeleniogórskiej, a także przedstawiciele NSZZP województwa dolnośląskiego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dolnośląskiej Policji.

Ceremonia rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości I Zastępcy Komendanta Głównego Policji –nadinsp. Dariuszowi Augustyniakowi, a następnie przy odegraniu Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej  Polskiej została wciągnięta flaga na maszt. Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze mł. insp. Bogumił Kotowski przywitał wszystkich zaproszonych gości, podziękował za przekazanie działki pod budowę komisariatu oraz przekazane środki finansowe na realizację projektu. I Zastępca Komendanta Głównego Policji –nadinsp. Dariusz Augustyniak pogratulował policjantom, którzy pełnić będą służbę w nowym budynku komisariatu. Wspomniał również o Programie Modernizacji Policji, dzięki któremu powstają nowe posterunki, komisariaty i komendy. Za ten program podziękował parlamentarzystom, a za zrozumienie potrzeb podziękował samorządowcom. W trakcie uroczystości I Zastępca Komendanta Głównego Policji –nadinsp. Dariusz Augustyniak wraz Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu – nadinsp. Tomaszem Trawińskim oraz starostą powiatu jeleniogórskiego Krzysztofem Wiśniewskim na ręce Komendanta Komisariatu Policji w Kowarach –podinsp. Włodzimierza Chmiela symbolicznie przekazali klucz do nowej siedziby.

Dotychczasowa siedziba KP w Kowarach mieściła się przy ul. Sienkiewicza 7. W celu poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców Kowar, uczynienia komisariatu dla społeczeństwa oraz poprawy warunków pracy funkcjonariuszy Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu w uzgodnieniu z władzami samorządowymi Kowar rozpoczęła starania o budowę nowej siedziby. Na podstawie porozumienia KWP we Wrocławiu i starosty powiatu jeleniogórskiego, 1 września 2009 roku przekazano Policji w trwały zarząd teren pod budowę nowego komisariatu. Urząd Miasta Kowary przekazał środki finansowe na wykonanie usługi, polegającej na opracowaniu wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.  Budowę nowego komisariatu sfinansowała Komenda Główna  z Programu Modernizacji Policji. Budowę nowego obiektu rozpoczęto we wrześniu 2017 roku i zakończono we wrześniu 2019 , a koszt to ponad 6 mln. złotych.

Nowo wybudowana siedziba kowarskiej Policji spełnia wymogi do obsługi osób niepełnosprawnych. Brak jest barier architektonicznych. Wewnątrz budynku znajduje się pokój obsługi takich osób. Udogodnienia w pracy funkcjonariuszy to szatnie wraz z natryskami, pokoje socjalne wyposażone w odpowiednie meble i sprzęty m. in. lodówki, kuchenki mikrofalowe, czajniki elektryczne, szafki śniadaniowe. Dla interesantów zapewniono najwyższą jakość obsługi tj. poczekalnia z toaletą i dostępem do info kiosku oraz jednoosobowa obsługa dochodzeniowa. Na terenie Komisariatu wyznaczone są parkingi dla interesantów z miejscem parkingowym dla osób niepełnosprawnych, miejscami parkingowymi dla pracowników, garażami i wiatą dla pojazdów służbowych. W nowej siedzibie służbę pełnić będzie 29 funkcjonariuszy. Podobnie jak w starej siedzibie służba pełniona będzie całodobowo, wraz ze służbą dyżurną oraz pomieszczeniem przejściowym dla osób zatrzymanych.

(KWP we Wrocławiu/js)

 • Na placu przed nową siedzibą komisariatu kompania honorowa i rozpoczęcie uroczystości
 • I Zastępca KGP-nadinsp.Dariusz Augustyniaka wita zgromadzonych policjantów i gości
 • Pod namiotem I Zastępca KGP nadinsp. Dariusz Augustyniak obok Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński oraz Zastępcy insp. Piotr Leciejewski i podinsp. Robert Frąckowiak, w tle Prokurator Okręgowy i Rejonowy w Jeleniej Górze
 • Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Tomasz Trawiński symbolicznie przekazuje Komendantowi Komisariatu Policji w Kowarach klucz do budynku. Z prawej I Zastępca KGP nadinsp. Dariusz Augustyniak , z lewej starosta powiatu jeleniogórskiego Krzysztof Wiśniewski
 • Komendanci, Orkiestra Reprezentacyjna Policji i zaproszeni goście
 • Poczty sztandarowe KWP we Wrocławiu i KMP w Jeleniej Górze wraz z kompanią honorową przed nową siedzibą KP w Kowarach
 • Policjanci pełniący służbę w Komisariacie Policji w Kowarach
 • Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze -mł.insp. Bogumił Kotowski wita gości i przedstawia krótką inf. na temat budowy nowego obiektu. Pod namiotem I Zastępca KGP, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu wraz z zastępcami, Komendant Komisariatu w Kowarach oraz I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze
 • pomieszczenie socjalne w nowym komisariacie w Kowarach
 • biuro dla policjantów w nowym komisariacie w Kowarach
 • widok na korytarz nowego komisariatu w Kowarach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.98 MB)

Powrót na górę strony