Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Interwencja ratująca Kubusia - zaplątanego łabędzia

Data publikacji 10.10.2019

Policjant wychodząc do służby nigdy nie może być pewny tego, co go na tej służbie czeka, kogo spotka i jaką interwencję przyjdzie mu przeprowadzić. Przekonali się o tym dwaj iławscy dzielnicowi, którzy po sygnale od zatroskanego mieszkańca miasta, interweniowali wobec łabędzia Kubusia. Ptak zaplątał się w żyłkę wędkarską i nie był w stanie samodzielnie się wyswobodzić. Policjanci wspólnie z mieszkańcem miasta uwolnili go z tarapatów.

O tym, że przy ul. Chodkiewicza na brzegu Jezioraka znajduje się unieruchomiony łabędź, funkcjonariusze zostali powiadomieni przez zatroskanego mieszkańca. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Iławie skierował na miejsce będących w pobliżu dwóch dzielnicowych: asp. szt. Dominika Siestrzewitowskiego oraz asp. Daniela Bonisławskiego. Okazało się, że wycieńczony i wygłodniały ptak zaplątany jest w wędkarską żyłkę, która skutecznie uniemożliwiła mu poruszanie się, dotarcie do wody i zdobywanie pożywienia.

Odważne i szybkie działanie policjantów wspartych przez mieszkańca miasta pozwoliło na uwolnienie łabędzia, który został rozpoznany przez mężczyznę jako Kubuś – znany lokalnym mieszkańcom i przebywający na tym terenie od pewnego czasu ptak. Krępująca łapy żyłka została przecięta, a Kubuś odzyskał wolność.

Łabędzie to duże, piękne i silne ptaki, które w sytuacji zagrożenia lub stresu, broniąc się mogą wyrządzić człowiekowi poważną krzywdę. Dorosłe osobniki podlegającego ochronie łabędzia ważą około 20 kilogramów. Mieszkają nad stawami i jeziorami. Swoje gniazda wiją na wodzie. Szczególnie samce łabędzia, broniąc siebie lub swojego gniazda, mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlatego interwencja, jaką przeprowadzili iławscy dzielnicowi zasługuje na wyróżnienie.

KWP w Olsztynie / ms

 

  • Łabędź na jeziorze
  • Łabędź, policjant i radiowóz.
  • Łabędź i policjant

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.85 MB)

Powrót na górę strony