Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Lotnisko 2019” - wspólne ćwiczenia służb

Data publikacji 17.10.2019

16 października, około godziny 10.30 operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrał telefon informujący o wystąpieniu pożaru na płycie lotniska Katowice – Muchowiec w wyniku wtargnięcia i zderzenia samochodu osobowego z samolotem. Tak rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe "Lotnisko 2019", które miały na celu doskonalenie umiejętności służb w sytuacjach kryzysowych.

Na lotnisko Katowice – Muchowiec z dużą prędkością wjechał samochód osobowy i uderzył w stojący na pasie startowym samolot wraz z pasażerami. W wyniku uderzenia samochód zaczął się palić, a z samolotu wydobywały się kłęby dymu. Osoby znajdujące się w samolocie zostały ranne. Kierujący samochodem w wyniku szoku uciekł z miejsca zdarzenia i zabarykadował się w jednym z hangarów. W czasie zdarzenia na lotnisku odbywał się kurs spadochronowy Aeroklubu Śląskiego. Nad lotniskiem krążył samolot ze skoczkami. Czterech z nich wyskoczyło już z samolotu, ale widząc zamieszanie na płycie lotniska, usiłowali wylądować jak najdalej od miejsca zdarzenia. Niestety jeden ze skoczków wylądował na dachu hangaru, a drugiego zniosło w stronę pobliskiego lasu. Taki scenariusz obowiązywał podczas ćwiczeń dowódczo – sztabowych „Lotnisko 2019”, które miały na celu doskonalenie umiejętności i współdziałania służb w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczeń sprawdzane były procedury, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, współpraca pomiędzy służbami przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń.

Na miejsce skierowani zostali m.in.: policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze z Zespołu Negocjacji Policyjnych KWP Katowice, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego w Radzionkowie, strażacy z OSP Dąbrówka Mała w Katowicach wraz przewodnikiem psa poszukiwawczo – tropiącego Hellboy i ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

(KWP w Katowicach / ms)

  • Na płycie lotniska samolot sportowy i samochód osobowy, który zderzył się z samolotem
  • dwie osoby ranne leżące pod samolotem na płycie lotniska i trzech strażaków podczas akcji ratowniczej
  • ratownicy medyczni udzielający pomocy osobom rannym na tle wozu strażackiego
  • ratownicy medyczni i strażacy podczas transportu rannego do karetki pogotowia
  • policjant i trzech strażaków ustalających kolejność działań podczas akcji ratowniczej
  • policjanci i strażacy w trakcie dowodzenia akcją ratowniczą
  • transport rannego spadochroniarza drabiną strażacką z dachu hangaru na tle osób biorących udział w ćwiczeniach sztabowych
  • strażacy i ratownik medyczny w lesie
  • policjanci podczas zatrzymania mężczyzną, który zabarykadował się w hangarze
Powrót na górę strony