Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź widoczny – bądź bezpieczny

Data publikacji 17.10.2019

Jesień już na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Dni stają się coraz krótsze, coraz częściej występuje mgła i opady atmosferyczne. Te czynniki znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach, a tym samym na ich bezpieczeństwo. Przepisy nakładają obowiązek używania elementów odblaskowych, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Zbyt często dochodzi do tragedii z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby lekceważyć ten przepis. Pamiętaj! Będziesz widoczny — będziesz bezpieczny. Lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, który obrazuje z jakiej odległości (z perspektywy kierowcy) widoczna jest osoba w kamizelce odblaskowej, a jak szybko znika z pola widzenia pieszy niemający żadnych elementów odblaskowych.

Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem niechroniony uczestnik ruchu drogowego zawsze stoi na straconej pozycji.

Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie i zdrowie. Pamiętajmy, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni.

W celu zobrazowania, jak to wygląda z perspektywy kierowcy, lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, na którym widoczne są dwie osoby. Jedna mająca kamizelkę odblaskową, druga bez żadnego elementu odblaskowego. Jak widać dodatkowe metry pozwolą kierowcy wyhamować bądź bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY! Bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie słabej widoczności.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.69 MB)

Powrót na górę strony