Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci o skimmingu podczas dni otwartych w NBP

Data publikacji 20.10.2019

Wczoraj podczas dni otwartych Narodowego Banku Polskiego, lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberzprzestępczości informowali jak nie paść ofiarą przestępstwa i bezpiecznie korzystać z karty bankomatowej. Mundurowi mówili m.in. o przestępstwie skimmingu, które polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej.

Policjanci korzystają z każdej sposobności, aby ostrzegać przed pojawiającymi się nowymi formami przestępstw. Wczoraj dzięki zaproszeniu przez lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego, rozmawiali z zainteresowanymi o zjawisku skimmingu. Prezentacja policjantów z Wydziału dw. z Cyberzprzestępczością KWP w Lublinie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Dla przypomnienia "Skimming" polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty.

Policjanci ostrzegają, że skopiowanie karty płatniczej nie jest rzeczą skomplikowaną i może przestępcom zająć nawet kilka sekund. Kopiowanie naszych kart może mieć miejsce w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta.

Użytkownicy kart, korzystający z bankomatów muszą zwrócić uwagę na:

  • wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej– oryginalny czytnik kart,
  • klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN”,
  • górną część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”.

Dobrym sposobem uchronienia się przed zeskanowaniem karty i kradzieżą środków z konta jest:

  • Dokładne obejrzenie czytnika kart, umieszczonego na drzwiach wejściowych do pomieszczenia w którym znajduje się bankomat.
  • Używanie dwóch osobnych kart, z których jedna służy do otwarcia drzwi do pomieszczenia, a druga bezpośrednio do podejmowania gotówki z bankomatu.
  • Zasłanianie klawiatury bankomatu w taki sposób, który uniemożliwia podejrzenie wprowadzanego PIN-u przez inne osoby, lub urządzenie do rejestracji obrazu.

(KWP w Lublinie / wsz)

Powrót na górę strony