Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Trzy miesiące aresztu dla oszusta, który chciał wymienić banknoty

Data publikacji 21.10.2019

Oszustwo w jednym ze szczecińskich sklepów, policyjny pościg i spektakularne zatrzymanie – to wynik zdecydowanych i szybkich działań policjantów Ogniw Patrolowo Interwencyjnych. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie mężczyzna, który oszukał sprzedawczynię. Zatrzymany, był już karany za podobne przestępstwo, odpowie teraz w warunkach recydywy. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Środek tygodnia, godziny popołudniowe. Do jednego ze sklepów wchodzi mężczyzna i prosi sprzedawczynię o wymianę kilkudziesięciu banknotów o niskim nominale, na gotówkę w banknotach o wyższym nominale. Kobieta bez problemu wymienia pieniądze i przekazuje klientowi. Po chwili liczy jednak otrzymane banknoty stwierdzając, że brakuje pieniędzy. Oszust udaje zdziwionego, ponownie przelicza pieniądze rzekomo uzupełniając brakujące nominały. Podczas tej czynności mężczyzna tak naprawdę wysuwa część gotówki, oddaje kobiecie, po czym wychodzi ze sklepu i odjeżdża podstawionym pojazdem. Sprzedawczyni po całym zajściu ponownie liczy gotówkę stwierdzając brak znacznej ilości pieniędzy.

O całym zdarzeniu niezwłocznie zostali poinformowani policjanci będący w służbie. Komunikat podany przed dyżurnego KMP w Szczecinie o marce i numerze rejestracyjnym pojazdu jakim porusza się podejrzewany mężczyzna, usłyszeli mundurowi z OPI Komisariatu Pogodno oraz Komendy Miejskiej. Spostrzegawczość i natychmiastowa reakcja policjantów poskutkowała przerwaniem dalszej jazdy poszukiwanego samochodu.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nie kryli swojego zdziwienia twierdząc, że nie zrobili nic złego. Pasażer auta, który oszukał sprzedawczynię posiadał przy sobie kradzione pieniądze.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do policyjnej izby zatrzymań, gdzie spędzili noc. Na drugi dzień usłyszeli zarzuty. Jeden z nich odpowie za przestępstwo oszustwa w warunkach recydywy. Oznacza to, że kara może być surowsza i wynieść do górnej granicy przestępstwa zwiększonej o połowę. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Drugi zaś usłyszał zarzut pomocnictwa w przestępstwie.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód zastosował wobec mężczyzny podejrzanego o pomocnictwo, środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Drugi z mężczyzn został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

(KWP w Szczecinie / ms)

Powrót na górę strony
Polska Policja