Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niepodległa do hymnu

Data publikacji 06.11.2019

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wspólnego zaśpiewania hymnu w Święto Niepodległości w samo południe. Inicjatywa powstała w stulecie odzyskania niepodległości, i mamy nadzieję, że stanie się stałym elementem wspólnego upamiętniania 11 listopada – jednego z najważniejszych, radosnych świąt w naszym kalendarzu.

W setną rocznicę powrotu Polski na mapę wolnych państw, Narodowe Święto Niepodległości zmieniło oblicze z formalnego i dalekiego od obywateli na święto bliskie i angażujące Polaków. Wśród prowadzonych działań istotną rolę odegrała akcja „Niepodległa do hymnu”, czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada o godz.12.00.

Barwy narodowe i hymn państwowy od lat łączą Polaków niezależnie od poglądów. Dlatego to właśnie Mazurek Dąbrowskiego połączył Polaków we wspólnych obchodach Święta Niepodległości.

Do akcji „Niepodległa do hymnu” zapraszamy wszystkich – od jednostek samorządu, po instytucje kultury, szkoły, stowarzyszenia, grupy nieformalne itd. Zachęcamy do organizowania wspólnego śpiewania na rynkach miast i wsi, głównych placach i ulicach – wszędzie, gdzie mieszkańcy mogą się zgromadzić.

Biuro zaprasza jednocześnie do zgłaszania miejsc śpiewania hymnu za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/ (wydarzenie w ramach „Niepodległa do hymnu”). W kalendarium wydarzeń zamieszczone zostaną zgłaszane do BPN miejsca, w których zaplanowano wspólne śpiewanie.

W 2018 roku w ponad 850 zgłoszonych miejscach w Polsce i na świecie, 11 listopada o godz. 12.00 zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. „Morsy” zaśpiewały w Jeziorze Dywickim, chóry – przed akademiami muzycznymi i filharmoniami, a uczestnicy uroczystości lokalnych przyłączali się do hymnu tam, gdzie świętowali, m.in. na Rysach czy na Żuławach Wiślanych. Hejnaliści na Wieży Mariackiej w Krakowie i na Zamku Królewskim w Warszawie odegrali hymn przed hejnałami sygnalizującymi południe. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w ponad 100 miejscach poza granicami kraju.

Sukces ubiegłorocznej inicjatywy wskazał, jak bardzo potrzebne są takie wydarzenia i jak bardzo Polacy chcą się w nie angażować. Mamy nadzieję, że akcja „Niepodległa do hymnu” odbędzie się ponownie w kolejnych latach.

 

 

(BKS KGP)

plakat akcji „Niepodległa do Hymnu” grupa dorosłych i dzieci stoi przed mikrofonem trzymając w dłoniach tekst hymnu

Powrót na górę strony