Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirotechnicy zabezpieczyli skrajnie niebezpieczne materiały, m.in. 15 kg nitroglikolu, substancji znacznie silniejszej od trotylu

Data publikacji 18.11.2019

Zatrzymany przez CBŚP 47-letni Krzysztof P. został aresztowany na 3 miesiące. Bardzo dobra współpraca ABW i CBŚP zapobiegła tragedii, do której mogłoby dojść po detonacji skrajnie niebezpiecznych materiałów wybuchowych w jednym z bloków w Płocku. Akcja została przeprowadzona sprawnie, ale też niezwykle precyzyjnie przez policjantów z CBŚP, KMP w Płocku, KSP i CLKP. Pirotechnicy zabezpieczyli m.in. nitroglikol, czarny proch oraz kilkadziesiąt kg prekursorów. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku.

Policjanci CBŚP i funkcjonariusze ABW zapobiegli dramatowi, do którego mogłoby dojść w Płocku. To dzięki ich błyskawicznym działaniom został ustalony, a następnie zatrzymany 47-letni Krzysztof P. W jego mieszkaniu, znajdującym się w 11-to piętrowym bloku, policjanci odkryli dziesiątki kilogramów środków służących do produkcji materiałów wybuchowych oraz gotowe już materiały. To odkrycie zaskoczyło samych funkcjonariuszy. Informacja została przekazana policjantom z KMP w Płocku oraz innym służbom, które włączyły się do działań.

Akcję przeprowadzono w piątek. Około 7:00 rozpoczęto ewakuację mieszkańców bloku oraz osób znajdujących się w pobliskich obiektach. Teren przylegający do budynku zabezpieczyli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Do mieszkania podejrzanego wkroczyli pirotechnicy z Wydziału dz. Aktów Terroru CBŚP, policjanci z Wydziału w Płocku CBŚP i z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Funkcjonariusze przy pomocy specjalistycznego sprzętu i zachowując ogromną precyzję zabezpieczyli materiały wybuchowe w różnych postaciach, m.in. 15 kg nitroglikolu, substancji znacznie silniejszej niż trotyl (równowartość ok. 25 kg trotylu). Przejęto także czarny proch oraz nadtlenek urotropiny (HMTD). W niemal każdym pomieszczeniu mieszkania znajdowało się mnóstwo środków, z których można by wyprodukować skrajnie niebezpieczne materiały. Łącznie policjanci przejęli kilkadziesiąt kilogramów takich środków. Policjanci sprawdzali także inne miejsca użytkowane przez zatrzymanego, zabezpieczając kolejne substancje. Czynności na miejscu prowadzone były przy udziale prokurator z Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Wszystkie środki i materiały zostały przewiezione za pomocą specjalistycznych pojazdów w bezpieczne miejsce, gdzie poddano je analizie. W tych działaniach udział brali także pirotechnicy z Komendy Stołecznej Policji. Materiały wybuchowe zostały już zneutralizowane. W południe akcja została zakończona i mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań.

Równocześnie w Prokuraturze Okręgowej w Płocku wszczęto śledztwo, w ramach którego Krzysztofowi P. przedstawiono zarzuty związane z nielegalnym gromadzeniem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Decyzją Sądu Rejonowego w Płocku 47-letni Krzysztof P. został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Dalsze czynności w sprawie prowadzą policjanci z Wydziału w Płocku Zarządu w Radomiu CBŚP.

Warto zobaczyć materiał z piątkowych działań: Służby zapobiegły prawdopodobnej tragedii

  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji
  • Policjanci CBŚP w trakcie realizacji

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.68 MB)

Powrót na górę strony