Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pięć osób zatrzymanych w sprawie fikcyjnego obrotu paliwami

Data publikacji 10.12.2019

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 5 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej mogły wprowadzać do obrotu nielegalne paliwo. W wyniku przestępczej działalności podmiotów wykorzystujących mechanizm „karuzeli VAT” Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 milionów złotych.

Dzięki profesjonalnej współpracy pomiędzy policjantami stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą a funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego został przerwany ”karuzelowy” proceder obrotu paliwami.

W efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, na terenie województwa łódzkiego i woj. śląskiego funkcjonariusze Policji oraz KAS zatrzymali 5 osób, w tym obywatelkę Rosji, zajmujących się nielegalną sprzedażą paliw.

Przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się fakturami VAT, dokumentującymi fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawę paliw na rzecz podmiotu z Czech. Faktury te ujęte w deklaracjach VAT, opiewały na ponad 39 mln złotych, jednak, w rzeczywistości dotyczyły sprzedaży krajowej ze stawką 23%, co w konsekwencji oznacza stratę dla Skarbu Państwa ponad 9 mln złotych.

W sprawie zostały zabezpieczone dokumenty rachunkowe oraz zapisy na elektronicznych nośnikach informacji związane z dokonywaniem transakcji handlowych, które dotyczą pośredniego lub bezpośredniego udziału podmiotów objętych śledztwem.

Wobec obywatelki Rosji sąd zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Pozostałe osoby pozostają pod dozorem Policji. Otrzymały też zakaz opuszczania kraju. Wobec całej czwórki zastosowano poręczenia majątkowe.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania osób.

(KSP / kp)

  • dwaj policjanci z zatrzymaną kobietą
  • policjant i zatrzymana kobieta na podłodze
  • funkcjonariusz służby skarbowo-celnej oraz zatrzymana kobieta

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.56 MB)

Powrót na górę strony