Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Nie ściąg@j na siebie kłopotów"

Data publikacji 04.04.2008

Hirek Wrona, reprezentujący Koalicję Antypiracką, DJ Eprom, grupa hip-hopowa "Afront" oraz Allegro, fundacja Kidprotect.pl i Microsoft wspólnie z policjantami stworzyli koalicję na rzecz uświadomienia i zwrócenia uwagi nastolatków na zagrożenia, które mogą ściągnąć na siebie korzystając z Internetu.

Wielu rodziców kupuje swoim dzieciom komputer i instaluje Internet. Dorosłym wydaje się, że kiedy dziecko spędza czas w domu, przy komputerze, jest w 100% bezpieczne. Jest to mylne przeświadczenie, tym bardziej, że rodzice zostawiają swoje dzieci z komputerem i płynącymi z niego zagrożeniami, bez jakiejkolwiek kontroli.

Przedsięwzięcie "Nie ściąg@j na siebie kłopotów" na Warmii i Mazurach zostało zorganizowane po raz pierwszy. Jest skierowane do młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Pomysł na taką profilaktykę zrodził się na bazie doświadczeń policjantów zwalczających przestępczość komputerową, internetową i intelektualną. Często pukali do drzwi przestępcy, którym okazywał się nastolatek. Dlatego funkcjonariusze stworzyli wspólnie z artystami, Microsoftem i Allegro koalicję mającą zwrócić uwagę młodym użytkownikom na zagrożenia płynące z Internetu. Celem akcji jest zapobieganie przestępstwom popełnianym przez dzieci. Policjanci chcą, aby młodsi użytkownicy Internetu byli świadomi konsekwencji, jakie grożą za, z pozoru tylko lekkomyślne i błahe, czyny. Funkcjonariusze wspólnie z sojusznikami liczą na spadek liczby popełnianych przestępstw związanych z komputerem i Internetem, gdzie sprawcami są nieletni.

Dzieci i młodzież za pomocą komputera i Internetu często załatwiają swoje sprawy osobiste, np. wymieniają poglądy na temat swoich rówieśników, zakładają strony internetowe ośmieszające kolegów czy nawet nauczycieli, nierzadko również wysyłają pogróżki. Takie postępowanie - kierowanie gróźb czy też zniesławienie osoby to przestępstwo. Jest to jeden z wielu przykładów nieodpowiedzialnego, często znowu nieświadomego postępowania dziecka. Może ono jednak skutkować wizytą policjantów i zabraniem komputera.

Akcja "Nie ściąg@j na siebie kłopotów", to interaktywne spotkanie prowadzone przez znanego prezentera muzycznego - Hirka Wronę reprezentującego Koalicję Antypiracką. Podczas akcji przedstawione zostaną prezentacje multimedialne, odbywać się będą dyskusje, konkursy, oraz pokazywane będą prezentacje Allegro i fundacji Kidprotect.pl. Na zakończenie odbędzie się pokaz DJ Eprom’a mistrza świata dj-ów w scratchowaniu oraz występ grupy hip-hopowej "Afront". W koncertach weźmie udział około 1100 uczniów z Olsztyna. Jeżeli akcja będzie pozytywnie przyjęta przez uczniów, spotkania tego rodzaju będą odbywać się także w innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego.
Powrót na górę strony