Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wjechał na czerwonym, potrącił matkę z córką, bo... nic nie widział przez zaszronioną szybę

Data publikacji 12.12.2019

Jako kierowca musiał mieć świadomość, że zaszronione szyby ograniczają pole widzenia. O dokładne oczyszczanie pojazdów apelowali ostatnio policjanci sochaczewskiej komendy. Młody sochaczewianin zlekceważył jednak podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wytarł sobie „okienko” na wysokości oczu. 19-latek wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle i potrącił matkę z córką. Obydwie trafiły do szpitala. Apelujemy o zachowanie rozsądku i szczególnej ostrożności.

Wczoraj po południu, kiedy było już ciemno policjanci zostali powiadomieni o potrąceniu dwóch osób na przejściu dla pieszych. Z wstępnych ustaleń wynika, że 19-letni mieszkaniec Sochaczewa jechał seatem w stronę centrum miasta. Zlekceważył jednak jedną z podstawowych zasad – nie oczyścił szyb samochodu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że okres jesienno – zimowy jest trudnym czasem dla kierowców, nie zwalnia to jednak z myślenia, odpowiedzialności i w żaden sposób nie tłumaczy takiego lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Samochód, którym jechał sochaczewianin miał zaszronione szyby. Kierowca, aby „poprawić” sobie widoczność, oczyścił jedynie kawałek szyby czołowej na wysokości swojej twarzy. Oczywistym jest, że nie mógł w ten sposób obserwować w prawidłowy sposób sytuacji na drodze, a także poza nią. Jego pole widzenia było bardzo ograniczone.

Skutki tej lekkomyślności mogły być jeszcze bardziej tragiczne. Wstępne ustalenia wskazują, że młody mężczyzna wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle, po czym potrącił dwie osoby – 41-letnią kobietę i jej 14-letnią córkę. Wezwani na miejsce policjanci, chwilę później byli już na miejscu i do czasu przyjazdu karetek pogotowia udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej potrąconym osobom. Obydwie zostały zabrane do szpitala.

Badanie wykazało, że 19-latek był trzeźwy. Z uwagi na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Mundurowi na miejscu zdarzenia wykonali też czynności procesowe oraz ustalali świadków. Teraz będą dokładnie ustalać wszystkie przyczyny i okoliczności potrącenia pieszych.

Za spowodowanie wypadku drogowego, 19-latkowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Będzie musiał również żyć ze świadomością, że całe zdarzenie mogło skończyć się jeszcze tragiczniej.

 

Przypominamy:

- każdy kierowca przed rozpoczęciem jazdy ma obowiązek oczyszczenia swojego pojazdu w taki sposób, by miał dobrą widoczność i nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie można skupiać się tylko i wyłącznie na szybach – równie ważne są lusterka, reflektory i pozostała część pojazdu. Zimą czasami możemy zauważyć na drodze „bałwanki” czyli pojazdy z odśnieżoną przednią szybą, ale z zalegającą grubą warstwą śniegu na dachu, reflektorach i „masce” auta. Utrudnia to jazdę kierującemu;

- jeśli masz problem z usunięciem lodu z szyby, bardzo dobrze sprawdzają się odmrażacze;

- kierowcy ciągników siodłowych i samochodów dostawczych muszą pamiętać o oczyszczaniu plandek z naczep. Nietrudno o wypadek, gdy na pojazd jadący obok spada lód;

- wymieńmy materiałowe dywaniki na gumowe i płyn w spryskiwaczach na zimowy;

- mimo, iż w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, zalecamy jednak zmianę na zimowe. Opony muszą być w dobrym stanie, mieć odpowiedni bieżnik i indeks prędkości;

- nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku i poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Autor: mł. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony