Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mogą uratować życie. Odblaski trafiają do pieszych

Data publikacji 12.12.2019

Odblask w terenie zabudowanym nie jest konieczny, ale niezwykle istotny. Piesi, zazwyczaj ubrani w ciemną odzież nie są dostatecznie widoczni. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo. Za potrącenie na przejściach dla pieszych najczęściej odpowiadają kierowcy. Jednak to dla pieszego kończy się ono nawet poważnymi konsekwencjami. W trosce o ich bezpieczeństwo gorzowscy policjanci nie tylko obserwują zachowanie kierowców i osób korzystających z przejść, ale także wręczają odblaski.

Piesi są pełnoprawnymi użytkownikami dróg - tak samo jak pojazdy. Wobec pojazdów są jednak zupełnie bezbronni. To szczególna grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, która zwłaszcza jesienią i zimą jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Na terenie powiatu gorzowskiego w 2019 roku odnotowano 28 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 8 poniosło śmierć, a 21 zostało rannych. Głównie zdarzenia odnotowuje się w rejonie przejść dla pieszych lub bezpośrednio na nim. Ofiarami tych zdarzeń często są osoby starsze, którym z uwagi na wiek trudniej jest ocenić sytuację na drodze. Na krytykę zasługują również zachowania kierowców, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść. Niestety policjanci bardzo często są świadkami zachowań skrajnie nieodpowiedzialnych ze strony pieszych i kierujących, a jakiekolwiek błędy mogą decydować o życiu. W wielu momentach reakcja policjantów jest zdecydowana i proporcjonalna do zachowania kierowców. Niejednokrotnie sprawy mają swój finał w sądzie, z uwagi na to że mandat karny jest niewspółmierny do popełnionego wykroczenia.

Jednocześnie w ramach działań prowadzone są akcje z udziałem policjantek z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zajmujących się profilaktyką społeczną. Funkcjonariuszki przekazywały pieszym elementy odblaskowe i namawiały do ich codziennego noszenia. Warto podkreślić, że świadomość pieszych o skuteczności odblasków jest bardzo dużą. Większość z nich wyposaża się w elementy odblaskowe nie tylko poza terenem zabudowanym, ale także w miastach. By zdarzeń z udziałem pieszych nie było, ważna jest współpraca - przezorność pieszych i koncentracja kierowców.

 

sierżant Katarzyna Węgrzyn

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • policjantki rozdają odblaski
  • policjantka przy przejściu dla pieszych
  • policjantka zakłada odblask
  • policjantka zakłada pieszemu odblask
  • policjantki rozmawiają z pieszym
  • policjantki rozmawiają z pieszymi i wręczają odblaski

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.17 MB)

Powrót na górę strony