Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze bądź ostrożny! Nie daj się oszukać!

Data publikacji 12.12.2019

Oszuści cały czas aktywnie działają w naszym regionie. Również w tym przedświątecznym okresie nie odpuszczają. Niestety wczoraj jedna z brzeskich seniorek straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych, kiedy pod legendą spowodowania wypadku, zadzwonił do niej fałszywy wnuczek. Ponownie przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w rozmowie z osobami które żądają od nas pieniędzy.

Mimo wielokrotnych apeli policjantów, wciąż zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Wczoraj (11 grudnia) popołudniu dotarły do nas sygnały o kilku próbach oszustwa w mieście. Niestety jedna ze starszych mieszkanek Brzegu straciła czujność i przekazała pieniądze fałszywemu policjantowi. Cała sytuacja wyglądała klasycznie. Do 83-latki zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka. Powiedział seniorce, że spowodował wypadek, a poszkodowana w nim kobieta jest ciężko ranna. Teraz, aby uniknąć więzienia, musi wpłacić 100 000 złotych kaucji. Seniorka długo się nie zastanawiając, przekazała oszustowi ponad 60 000 złotych.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Policjanci wciąż informują starsze osoby o metodach, po które sięgają oszuści. Dzielnicowi podczas obchodu i spotkań z mieszkańcami naszego regionu ostrzegają przed lekkomyślnym przekazywaniem pieniędzy osobom, których nie znają. Apelujemy też do osób młodszych. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych sąsiadach. Rozmawiajmy z nimi, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Niech nasi seniorzy wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko. Niech wiedzą, że również do nas taki oszust może zadzwonić i zażądać pieniędzy. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować.

Opis filmu: spot przestrzegający przed oszustwami na wnuczka i policjanta

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 42.79 MB)

Powrót na górę strony