Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Misie wystartowały…

Data publikacji 16.12.2019

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu rozpoczął trzecią edycję szkoleń w ramach „Programu mającego na celu zniwelowanie stresu u osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie”, którego przedmiotem jest promocja zachowań i działań mających wpływ na zniwelowanie stresu, jaki przeżywa osoba małoletnia podczas interwencji domowej dotyczącej przemocy w rodzinie. To kolejny etap realizacji projektu, po otrzymaniu tysiąca maskotek z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.

Przekazanie przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej kolejnej puli maskotek uruchomiło realizację kolejnego cyklu szkoleń, dla jednostek Policji garnizonu mazowieckiego, które dołączą do realizacji programu w rodzinach dotkniętych przemocą w rodzinie.

13 grudnia w KPP w Białobrzegach odbyło się interaktywne szkolenie dla dzielnicowych przeprowadzone przez koordynatorkę procedury „Niebieskie Karty”, która zapoznała dzielnicowych ze skalą przemocy w rodzinie na terenie garnizonu mazowieckiego, ze zjawiskiem i mechanizmami psychologicznymi występującymi w przemocy, a także z wybranymi elementami psychologii małego dziecka. Podczas szkoleń policjanci nabywają wiedzę o doświadczeniach podczas interwencji domowej z perspektywy małoletniej osoby doznającej przemocy w rodzinie, a także roli dzielnicowego w przeciwdziałaniu kolejnym aktom przemocy w rodzinie. Natomiast pracownik cywilny Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu zapoznaje dzielnicowych z zasadami funkcjonowania telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, obsługiwanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Program ukierunkowany jest na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jego celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa małoletnich osób doznających przemocy w rodzinie oraz podniesienie świadomości wpływu na własne bezpieczeństwo w wyniku prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia. Maskotka (z nadrukiem, na którym zamieszczony jest numer bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz adres strony internetowej www116111.pl) jest narzędziem w realizacji Programu.

W związku z realizacją Porozumienia od 2015 roku Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu zrealizował dwie edycje szkolenia dot. „Programu mającego na celu zniwelowanie stresu u osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie”, łącznie w 16 jednostkach KMP/KPP garnizonu mazowieckiego, tj. w: KPP Węgrów, KPP Szydłowiec, KMP Radom, KMP Siedlce, KPP Garwolin, KPP Mława, KPP Pułtusk, KPP Sochaczew, KPP Przysucha, KPP Sierpc, KMP Ostrołęka, KPP Ciechanów, KPP Ostrów Mazowiecka, KMP Płock, KPP Płońsk, KPP Kozienice.

Na uwagę zasługuję fakt, iż policjanci nie rozdają misiów dzieciom. Ich zadaniem jest przekazanie maskotki osobom małoletnim, które wychowują się w rodzinach dotkniętych przemocą w rodzinie. Pluszowego przyjaciela mazowieccy dzielnicowi przekazują dzieciom dotkniętym problemem przemocy w rodzinie podczas wizyt sprawdzających poczucie bezpieczeństwa w rodzinie (w rodzinach gdzie wszczęta została procedura „Niebieska Karta”).

W III edycji zaplanowano szkolenia dla dzielnicowych z 7 jednostek: z KPP Białobrzegi, KPP Lipsko, KPP Grójec, KPP Zwoleń, KPP Gostynin, KPP Żyrardów i z KPP Wyszków.

Autor: kom. Justyna Stanik-Rybak

  • Umundurowana policjantka trzymająca pluszowego miśka
  • Umundurowani policjanci siedzący przy stołach
  • Stojący umundurowani policjanci
Powrót na górę strony