Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przekroczył prędkość, stracił prawo jazdy. Obok pasażer poszukiwany listem gończym

Data publikacji 13.01.2020

Nadmierna prędkość - to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Na drodze nie ma miejsca na brawurę i nieodpowiedzialność, dlatego policjanci z całą stanowczością wyciągają konsekwencje w stosunku do piratów drogowych. Kolejne osoby straciły prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Policjanci ze słubickiej drogówki zatrzymali prawo jazdy trzem kierowcom, którzy zdecydowanie pozwolili sobie na za dużo. Jednym z pasażerów był poszukiwany listem gończym mężczyzna.

Pomimo apeli o rozwagę za kierownicą, policjanci wciąż ujawniają uczestników ruchu drogowego, którzy stwarzają realne zagrożenie na drogach. Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Policjanci ze słubickiej drogówki w ostatnich dniach zatrzymali trzech kierowców, którzy stracili prawo jazdy na trzy miesiące, w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Do zdarzeń doszło w miniony weekend, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Słubicach badali prędkości na jednej z dróg. Pierwszy kierujący został zatrzymany w nocy z 11/12 stycznia parę minut po północy. Policjant zauważył samochód marki Volvo, poruszający się z bardzo dużą prędkością. Miernik wskazał, że kierowca osobówki na ograniczeniu prędkości do 60 kilometrów na godzinę miał 113 kilometrów na godzinę. Policjant zatrzymał pojazd do kontroli drogowej. Prowadzącym auto był 36-letni mężczyzna, który jest mieszkańcem naszego powiatu. Kolejni kierujący zostali zatrzymani w godzinach porannych 12 stycznia. Pędzili oni z prędkością 102 kilometrów na godzinę i 103 kilometrów na godzinę na ograniczeniu do 50 kilometrów na godzinę. Obaj mężczyźni są w wieku 30 i 36 lat W związku z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali wszystkim kierującym prawo jazdy na trzy miesiące. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze nałożyli na kierujących również mandaty karne w wysokości 500 złotych. Oprócz zatrzymania prawa jazdy funkcjonariusze zgodnie z przepisami ukarali ich 10 punktami karnymi.

Podczas prowadzonej kontroli drogowej okazało się, że w jednym z samochodów podróżuje 40 -letni pasażer, który jest poszukiwany listem gończym. Policjanci niezwłocznie go zatrzymali. Zgodnie z nakazem sądu ma do odbycia 1,5 roku pozbawienia wolności.

Na podstawie obowiązujących przepisów policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym lub w przypadku przewożenia pasażerów w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

 

Źródło: młodszy aspirant Ewa Murmyło

Powrót na górę strony