Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani podejrzani o zbrodnię fakturową na blisko 1,7 mld zł

Data publikacji 16.01.2020

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Olsztyna wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymano 5 osób, a jedną doprowadzono z aresztu śledczego. Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wystawiali fikcyjne faktury w obrocie paliwami płynnymi, na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł, czyli zbrodnię vatowską. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Czynności związane są ze śledztwem prowadzonym przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych dotyczących wystawiania fikcyjnych faktur VAT dokumentujących sprzedaż oleju napędowego. Z ustaleń śledczych wynika, że wystawiono ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT przez podmioty gospodarcze działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które prawdopodobnie powołane zostały do realizacji celów zorganizowanej grupy. Fikcyjne faktury VAT wystawiono na łączną kwotę blisko 1,7 mld zł, od których podatek VAT przekraczał ponad 316 milionów złotych.

Faktury poświadczały nieprawdę w zakresie prawa nabywców wskazanych na fakturach do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub też zwrotu podatku naliczonego. Według śledczych grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowościach na terenie Polski. Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 22 mln zł stanowiących znaczną korzyść majątkową.

Na początku tygodnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie zatrzymali 5 osób, a jedną doprowadzili do prokuratury z Aresztu Śledczego. Podczas akcji przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, a także biura rachunkowe, zabezpieczając dokumentację, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych. Zabezpieczone rzeczy poddawane są dokładnej analizie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również gotówkę w różnej walucie. Śledczy ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych.

zabezpieczona dokumentacja

Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jedna osoba jest podejrzana o kierowanie nią. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej (art. 271a par. 1 kodeksu karnego oraz z art. 277a par. 1 kodeksu karnego). Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

(CBŚP/ Materiał foto i video IAS w Olsztynie/ mw)

  • funkcjonariusze KAS w kamizelkach z napisem na plecach prowadzą zatrzymanego
  • policjant CBŚP prowadzi zatrzymanego
  • policjanci prowadzą zatrzymanego

Opis filmu: Zatrzymani podejrzani o zbrodnię fakturową na blisko 1,7 mld zł

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.59 MB)

Powrót na górę strony