Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwie seniorki oszukane metodą "na policjanta"

Data publikacji 22.01.2020

W Nowej Soli od dwóch seniorek wyłudzono blisko 60 tysięcy złotych metodą „na policjanta”. 88-latka oszukana przez fałszywego funkcjonariusza CBŚP wyrzuciła blisko 40 tys. złotych przez balkon, a rok starsza kobieta w Dzień Babci oddała naciągaczom 20 tys. złotych. Przypominamy, aby ostrzegać starsze osoby przed oszustami i tłumaczyć im, że policjanci nigdy nie proszą o oddanie pieniędzy i oszczędności!

W poniedziałek (20 stycznia) dyżurny nowosolskiej Policji otrzymał informację o wyłudzeniu pieniędzy od 88-letniej nowosolanki. Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Przestępca poinformował seniorkę, że chce ją ochronić przed oszustwem i nakazał jej spakować do reklamówki wszystkie pieniądze, jakie posiada w domu. Kobieta zrobiła tak jak polecił jej rozmówca i zgodnie z jego wskazówkami spakowane oszczędności wyrzuciła przez balkon. W ten sposób 88-latka straciła blisko 40 tysięcy złotych.

Do podobnego zdarzenia doszło następnego dnia. W Dzień Babci oszuści nie mieli żadnych skrupułów, aby w cyniczny i podły sposób oszukać i okraść 89-letnią mieszkankę Nowej Soli. Przed godziną 14.00 na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant. Fałszywy funkcjonariusz poinformował kobietę, że jej dom jest obserwowany przez policjantów, którzy chcą złapać na gorącym uczynku włamywaczy. Polecił jej spakować do reklamówki kosztowności oraz pieniądze, jakie posiada i położyć je przed furtką. Kobieta w obawie przed kradzieżą spakowała 20 tysięcy złotych i postąpiła według instrukcji oszusta. Po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze od osób starszych. Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie seniorów przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Pamiętajmy!

- Zawsze, gdy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, niezwłocznie poinformujmy o tym Policję;

- Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.

- Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.

- Miejmy ograniczone zaufanie wobec osób, które telefonicznie podają się za krewnych.

- Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc grożą utratą pieniędzy.

- Nigdy nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają oszuści.

- Policja nigdy nie poprosi o nasze pieniądze!

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

Powrót na górę strony