Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Świadomy i bezpieczny Senior" - podsumowanie rocznego działania programu

Data publikacji 04.02.2020

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja podsumowująca roczne działanie programu "Świadomy i bezpieczny Senior". W ramach jego funkcjonowania, opolscy policjanci przeszkolili blisko 14 000 seniorów, spotykali się także z pracownikami banków czy pielęgniarkami. Gospodarzem konferencji był Wojewoda Opolski Adrian Czubak, natomiast wkład funkcjonariuszy w profilaktykę dedykowaną seniorom podsumował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Adam Tychowicz.

Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim miała na celu podsumowania rocznego funkcjonowania programu "Świadomy i bezpieczny Senior". Dedykowany jest on bezpieczeństwu opolskich seniorów poprzez podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

Gospodarzem konferencji był Wojewoda Opolski Adrian Czubak, udział w niej wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Violetta Porowska, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Wicewojewoda Opolski Teresa Barańska, Opolski Kurator Oświaty Michał Siek oraz Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Małgorzata Płaszczyk. Wkład opolskich policjantów w bezpieczeństwo seniorów podsumował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Adam Tychowicz.

Tylko w 2019 roku policjanci przeprowadzili blisko 800 spotkań, podczas których przeszkolili blisko 14 000 seniorów. We wszystkich powiatach Opolszczyzny, osoby starsze mogły dowiedzieć się, jak działają oszuści, jakie techniki stosują i jak najskuteczniej się przed nimi ustrzec. Dodatkowo policjanci prowadzili szkolenia dla pracowników banków czy pielęgniarek. Współpracują też z Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki temu, w ramach Regionalnego Systemu Ostrzegawczego, seniorzy otrzymują sms-y z informacją o aktywności oszustów działających metodą "na wnuczka/na policjanta".

Na zakończenie, nagrody za zwycięstwo w konkursach plastycznych otrzymali uczniowie szkół: podstawowych - za kartkę na dzień babci i dziadka z życzeniami o treści profilaktycznej, oraz średnich - za plakat promujący zwiększanie świadomości seniorów w obszarze oszustw metodą "na wnuczka"i "na policjanta". Podziękowania otrzymała też pracownica banku Pekao SA. Zorientowała się, że senior który chciał wypłacić pieniądze, jest manipulowany przez oszustów. Dzięki jej reakcji nie doszło do popełnienia przestępstwa.

  • za stołem prezydialnym siedzą uczestnicy konferencji
  • przemawia komendant Tychowicz
  • sala, gdzie odbywała się konferencja - na krzesłach siedzą goście, w tle stół prezydialny
  • wystawa z wyróżnionymi pracami - 3 stelaże z pracami
  • stoją obok siebie uczestnicy konferencji i wyróżnieni uczniowie
  • stoją obok siebie uczestnicy konferencji i wyróżnieni uczniowie
  • uczestnicy konferencji stoją obok siebie, kobieta trzyma w dłoniach kwiaty
  • prelegenci na konferencji oklaskują zwycięzców konkursu
  • obok stelażu z pracami siedzą dzieci
Powrót na górę strony