Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 04.02.2020

Policjanci apelują o ostrożność na drodze. W Lubinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że znajdującej się na przejściu dla pieszych, 15 – letniej mieszkance powiatu lubińskiego pierwszeństwa nie ustąpił kierujący samochodem osobowym, 64-letni kierowca. Pokrzywdzona została przewieziona do szpitala. W związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci z lubińskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy kierującemu samochodem osobowym. Mężczyzna w chwili zdarzenia był trzeźwy.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych.

Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów" powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany)  oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jak było w opisywanym przypadku.

Pieszym przypominamy o tym, by każdorazowo gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść, a wejście nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starali się być widoczni dla kierujących. Jeśli na spacer udają się o zmroku i będą się poruszać w warunkach złej widoczności koniecznie powinni stosować elementy odblaskowe.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów, by swoim zachowaniem nie dopuścić do wypadków drogowych.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony