Aktualności

Pamiętamy!

Data publikacji 10.02.2024

Nasz Kolega podkomisarz Andrzej Struj zmarł 14 lat temu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

PODKOMISARZ ANDRZEJ STRUJPodkomisarz Andrzej Struj
ur. 1968 r. - zm. 2010 r.
Asystent Referatu Wywiadowczego Sekcji I Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji

Służbę w Policji rozpoczął 16 lutego 1995 r. na stanowisku aplikanta Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Ochota. W czasie 15 lat służby w Policji zajmował kolejno stanowiska w pionie Patrolowo-Interwencyjnym, Dochodzeniowo-Śledczym oraz Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Rejonowej Warszawa-Ochota i Komendy Stołecznej Policji — od aplikanta do asystenta Referatu Wywiadowczego Sekcji i Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji.

Podkomisarz Andrzej Struj pełnił służbę ukierunkowaną na zatrzymywanie „na gorącym uczynku” sprawców szczególnie uciążliwych społecznie przestępstw pospolitych — złodziei samochodów, włamywaczy oraz sprawców rozbojów. Brał udział w zabezpieczeniach wizyt przedstawicieli najwyższych władz państwowych, masowych imprez sportowych, uroczystości państwowych oraz manifestacji i zgromadzeń publicznych.

Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach, dzięki doświadczeniu i wiedzy przyczynił się do znacznych sukcesów w zwalczaniu przestępczości pospolitej. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań. Był aktywnym uczestnikiem życia policyjnego i jednym z głównych moderatorów policyjnego forum internetowego. Swoją nienaganną postawą podnosił autorytet służby oraz społeczne zaufanie do Policji.

W dniu 10 lutego 2010 r., podczas ostatniego dnia urlopu wypoczynkowego podjął interwencję w stosunku do mężczyzn, którzy niszczyli środek lokomocji miejskiej, powodując tym zagrożenie życia i zdrowia pasażerów. Podczas zdarzenia podkom. Andrzej Struj został ugodzony przez jednego z napastników nożem w klatkę piersiową. W wyniku odniesionych obrażeń ciała zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Pośmiertnie awansowany przez Prezydenta RP na stopień podkomisarza. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

(KGP/js)

Powrót na górę strony