Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprowadzał auta z zagranicy z pominięciem podatku VAT i akcyzy

Data publikacji 12.02.2020

Jeleniogórscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzą postępowanie dotyczące mieszkańca powiatu świdnickiego, który dopuścił się oszustw podatkowych. Mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą sprowadzał z zagranicy samochody i wprowadzał je na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżając podatek akcyzowy. Wstępne straty Skarbu Państwa z tego tytułu wynoszą ponad 1,5 mln złotych. Teraz mężczyźnie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Policjanci  Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań ustalili, że przebywający w Areszcie Śledczym za inne przestępstwa 35-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zajmował się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i wprowadzaniem ich  na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżonym podatkiem akcyzowym.

Jak  ustalili funkcjonariusze, mężczyzna w okresie od stycznia do października 2016 roku prowadził firmę zajmującą się sprowadzaniem samochodów z Niemiec  i wprowadzeniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT.

Policjanci ustalili, że tym okresie  35-latek sprowadził 34 pojazdy różnych marek, ukrywając czynności poprzez wykorzystanie do transakcji innych osób i podmiotów gospodarczych, w tym fikcyjnych umów. Mężczyzna nie składając deklaracji VAT i opłacając zaniżony podatek akcyzowy spowodował straty na szkodę Skarbu Państwa na ponad 1,5 mln złotych.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, która ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony