Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na oszustów! Mężczyzna instruowany przez „doradców finansowych” przelał swoje pieniądze na „specjalne konto”

Data publikacji 17.02.2020

Do strzelińskich policjantów zgłosił się starszy mężczyzna, który stał się ofiarą działania cyberprzestępców. Stracił ponad 300 tysięcy złotych. Instruowany przez „doradców finansowych” przelał swoje pieniądze na „specjalne konto”, na którym jego środki pieniężne miały ulec pomnożeniu. Pamiętajmy, aby nie podejmować pochopnych decyzji finansowych i korzystać z porad tylko zweryfikowanych doradców.

Pokrzywdzony mężczyzna zainteresowany pomnożeniem swoich oszczędności wpłacił pieniądze w obcej walucie na platformie inwestycyjnej. Po upływie miesiąca okazało się, że „trafnie” zainwestował swoje pieniądze i kwota, którą wpłacił była o wiele razy większa. Po uzyskaniu tej informacji do mężczyzny uporczywie zaczęli dzwonić rzekomi doradcy finansowi platformy inwestycyjnej. Powtarzali mu, że nie ma sensu trzymać takiej kwoty na koncie i po kilku telefonach 80-latek zdecydował się na przelanie pieniędzy na konto zaproponowane przez oszustów. Namówili również poszkodowanego, aby zlikwidował lokaty, tłumacząc, że potrzebują dużych obrotów na danym koncie. W rezultacie mężczyzna wykonał wszystkie polecenia sprawcy oszustwa, który kontaktował się z nim telefonicznie, nie rozłączając się z nim nawet na chwilę. Przelał ponad 300 tysięcy złotych swoich oszczędności likwidując  lokaty i konta oszczędnościowe, w 10 szybkich przelewach, bo rzekomo tylko w taki sposób pomnożone  pieniądze wróciłyby do niego w ten sam dzień. Niestety tak się nie stało, a mieszkaniec powiatu strzelińskiego dał się oszukać.

Powyższa sytuacja, pokazuje, że cyberprzestępcy posuwają się do wielu metod i sposobów pozyskiwania naszych pieniędzy, często oszczędności gromadzonych przez całe życie. Korzystajmy z internetu w sposób bezpieczny, lokujmy swoje oszczędności w sprawdzonych miejscach. Pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy anonimowi w internecie.

W przypadku sytuacji budzącej naszą wątpliwość, za nim przeprowadzimy jakąkolwiek transakcję czy podejmiemy inną decyzję finansową, dokładnie przeanalizujmy całą sytuację, skontaktujmy się z prawdziwymi, zweryfikowanymi specjalistami w tej dziedzinie, a w przypadku powzięcia podejrzenia, że ktoś próbuje nas oszukać, skontaktujmy się z policjantami.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony
Polska Policja