Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Otwocku i Józefowie zabezpieczono broń, amunicję, materiały oraz urządzenia wybuchowe

Data publikacji 21.02.2020

W wyniku intensywnej pracy operacyjnej policjantów z wydziału kryminalnego i ustaleniom funkcjonariuszy z pionu prewencji namierzono prywatne posesje, gdzie znajdowała się broń, amunicja oraz materiały wybuchowe. Działania otwockich policjantów wspomagali policyjni pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Warszawy, biegli z zakresu broni i amunicji, policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji oraz strażacy.

Wszelkie informacje dotyczące przypadków nielegalnego posiadania broni oraz amunicji są drobiazgowo i dokładnie sprawdzane oraz weryfikowane przez policjantów.

Dzięki pracy operacyjnej policjantów pionu kryminalnego ustalono prywatną posesję w Otwocku, na której mogła znajdować się broń oraz amunicja. Policyjne podejrzenia potwierdziły się, kiedy w kolejnych pomieszczeniach sprawdzanego domu, funkcjonariusze odkrywali pojedyncze jednostki broni krótkiej oraz długiej, a także amunicję oraz substancje, które jak później ustalono były materiałami wybuchowymi.

Realizując kolejne czynności w sprawie, kryminalni z Otwocka wspomagani przez pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Warszawy, funkcjonariuszy z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji i biegłych z laboratorium kryminalistycznego z Komendy Stołecznej i Komendy Głównej Policji, dotarli na prywatną działkę w Józefowie, gdzie odkryli zakopany w ziemi arsenał, w postaci broni, amunicji, materiałów i urządzeń wybuchowych oraz granatów.

Wsparcia policjantom udzielili również strażacy, przy udziale których otwierano i sprawdzono zawartość kilku metalowych sejfów, w których również mogły znajdować się niebezpieczne przedmioty. Jeden z nich został wysadzony na poligonie.

Policyjne działania wymagały dokładności i precyzji oraz odpowiedniego zabezpieczenia terenu. W tym celu nawiązano kontakt z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Ochrony Przeciwpożarowej Urzędu Miasta w Otwocku, dzięki któremu ewakuowano mieszkańców do specjalnie w tym celu podstawionego autokaru, zapewniając im opiekę przez kolejne kilka godzin, do czasu zakończenia policyjnej akcji.

Zatrzymany w tej sprawie 36-letni otwocczanin, trafił najpierw do policyjnego aresztu, a później został doprowadzony do prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty karne posiadania bez wymaganego zezwolenia broni oraz materiałów wybuchowych.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu śledczych z otwockiej prokuratury zgromadzono materiał dowodowy, na podstawie którego złożono wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku, stosując tymczasowy areszt wobec 36-latka.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Zabezpieczony arsenał będzie jeszcze poddawany ocenie biegłych. Podejrzanemu w tej sprawie mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Należy podkreślić, że realizowane przez policjantów czynności wymagały wyjątkowej precyzji i zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko na miejscu ujawnienia opisywanych przedmiotów, ale również zadbania o to, aby mieszkańcy okolicznych posesji mogli czuć się bezpiecznie.

(KSP)

 • policjant w trakcie przeszukania pomieszczeń
 • znaleziony rewolwer
 • policjant w trakcie przeszukiwania pomieszczenia na podłodze leży broń
 • dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
 • policjant fotografuje wnętrze pomieszczenia
 • strażak rozcina metalowy sejf
 • strażak rozcina metalowy sejf
 • woreczek z żółtą substancją
 • zabezpieczona broń i amunicja
 • dwa granaty
 • zabezpieczona amunicja w kartonie
 • magazynki karabinów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 43.56 MB)

Powrót na górę strony